Poľský senát schválil jednohlasne rezolúciu, v ktorej označil Rusko za teroristický režim

TA3 TASR
26.10.2022 18:37

Senát, horná komora poľského parlamentu, schválil v stredu jednohlasne rezolúciu, v ktorej označil Ruskú federáciu za teroristický režim a vyzval medzinárodnú komunitu, aby podporila Medzinárodný trestný súd (ICC) vo vyšetrovaní ľudí zodpovedných za vojnové zločiny na Ukrajine. Informovala agentúra PAP.

poľsko parlament 1140px (TASR/AP)
TASR/AP

Členovia poľského Senátu uviedli, že činy štátneho terorizmu sú z dejín známe, Európania si však nikdy nemysleli, že budú ohrození genocídou a vojnovými zločinmi.

"No (ruský prezident) Vladimir Putin a jeho aparát násilia sa vrátili ku krutým praktikám Stalinovho a Hitlerovho režimu. Rusko preto musí byť porazené a zbavené možnosti ohrozovať svojich susedov," uvádza Senát v rezolúcii. Za cieľ vojny, ktorú Rusko rozpútalo na Ukrajine, označil snahu vymazať z mapy nezávislú krajinu a ukrajinský ľud, pričom ruskí vojaci terorizujú obyvateľov Ukrajiny.

Senátori zároveň vyzdvihli snahy všetkých inštitúcií a organizácií dokumentujúcich vojnové zločiny na Ukrajine a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby pri ich vyšetrovaní podporilo ICC.

Námestník poľského ministra obrany Marcin Ociepa v stredu tiež uviedol, že poľská vláda pozorne monitoruje aktivity Ruska na Ukrajine, aby sa pripravila na potencionálny útok jadrovými alebo chemickými zbraňami. Poľská vláda si totiž podľa Ociepu myslí, že ruský prezident by mohol siahnuť bo týchto zbraniach, pretože jeho armáda má na Ukrajine problémy. Poľsko sa preto "musí pripraviť na všetko", cituje Ociepu agentúra AP.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok