Boje proti vláde v Čade sa nezaobišli bez obetí, premiér protesty označil za ľudové ozbrojené povstanie

ta3 čtk
20.10.2022 18:37

Pri štvrtkových protivládnych protestoch v Čade prišlo o život okolo 50 ľudí a ďalších 300 je zranených. Vo štvrtok to povedal premiér Saleh Kebzabo, ktorý demonštrácie označil za ľudové ozbrojené povstanie. Ľudia vyšli v hlavnom meste do ulíc a zapálili sídlo politickej strany premiéra, ktorý je vo funkcii od minulého týždňa.

Protesty v Sudáne si vyžiadali mŕtvych, vojenský prevrat bude riešiť aj Bezpečnostná rada OSN
SITA/AP

Demonštrantom sa nepáči, že vojenský režim, ktorý je pri moci, odovzdáva civilistom vládu príliš pomaly. OSN vyzvala na dodržiavanie ľudských práv a vyšetrenie okolností dnešných úmrtí. Vláda vyhlásila zákaz večerného a nočného vychádzania a pozastavila činnosť najväčších opozičných strán.

Podľa premiéra bezpečnostné sily, ktoré na demonštrantov strieľali a použili proti nim slzný plyn, konali v sebaobrane. "To, čo sa dnes stalo, bolo ľudové ozbrojené povstanie s cieľom prevziať moc a tí, ktorí sú za to zodpovední, stanú pred súdom," uviedol premiér. Podľa neho boli demonštranti ozbrojení a považovali sa za vzbúrencov. Úrady vyhlásili v najväčších čadských mestách zákaz vychádzania od šiestej hodiny večernej do šiestej hodiny rannej.

Odporcovia vlády vo štvrtok vtrhli do ulíc a prepadli a zapálili sídlo Národného zväzu pre demokraciu a obnovu (UNDR), ktorého vodca Saleh Kebzabo minulý týždeň vymenovali za premiéra. Podľa vládneho hovorcu demonštranti v hlavnom meste zaútočili aj na ďalšie verejné budovy. Protest v stredu úrady zakázali.

Podľa agentúry AP je mŕtvych najmenej 60, z ktorých 32 pripadá na druhé najväčšie čadské mesto Moundou, kde podľa predstaviteľov úradov boli demonštrácie veľmi násilné.

"Úrady zaručujúce prechod (od vojenskej k civilnej vláde) musia zaistiť bezpečnosť a ochranu ľudských práv, a to vrátane slobody slova a zhromaždenia," uviedol vo štvrtok Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva. Ten tiež vyzval na vyšetrenie prípadov, v ktorých panuje podozrenie, že tieto práva boli porušené.


Na zdržanlivosť vo štvrtok vyzvalo obe strany americké ministerstvo zahraničia. To tiež odsúdilo incident pri americkom veľvyslanectve v čadskej metropole, kde "útočníci oblečení v civile a na palube súkromných vozidiel prekonali policajné stanovište a zabili štyroch ľudí". Francúzsko odsúdilo násilie a použitie smrtonosných zbraní proti demonštrantom.

Napätie v Čade trvá od minuloročnej smrti prezidenta Idrisse Débyho, ktorý stál na čele krajiny tri desaťročia. Vznikla prechodná vojenská rada, na čele ktorej je Débyho syn. Tento prechodný režim sa mal skončiť dnes, ale rada ho predĺžila a termín budúcich volieb stanovila na október 2024, čo sa opozícii nepáči. Ľudia požadujú rýchlejšie odovzdanie moci do rúk civilistov. Kebzabova vláda má krajinu riadiť do volieb.

Podobne ako pri sídle UNDR sa vo štvrtok demonštranti správali aj pri sídle Národného združenia pre demokraciu Čadu Alberta Padackého, ktorý na funkciu premiéra nedávno rezignoval. Polícia proti demonštrantom podľa agentúry Reuters použila slzný plyn a zakročila silou. Demonštranti na sociálnych sieťach uvádzali, že došlo na ostrú paľbu.

Červený kríž oznámil, že na miesta stretov vyslal desiatku svojich tímov. "Poskytujeme prvú pomoc a prepravujeme ranených do nemocníc," povedal popoludní jeho šéf.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok