Európska únia je odhodlaná zastaviť Putina. Prijala ôsmy balík protiruských sankcií

Európska únia je odhodlaná zastaviť Putina. Prijala ôsmy balík protiruských sankcií
Zdroj foto: TASR/AP
Európska únia prijala nový balík sankcií proti Rusku, ktorého súčasťou je aj dohoda o zavedení cenového stropu na ropu prepravovanú z Ruska do tretích krajín po mori. Celkovo ôsmy sankčný balík, na ktorom sa členské štáty vedené českým predsedníctvom zhodli krátko po nelegálnej anexii štyroch ukrajinských oblastí a vyhlásení mobilizácie prezidentom Vladimirom Putinom, tiež rozširuje zákaz dovozu ruskej ocele, dreva či cigariet.

Zoznam potrestaných činiteľov a subjektov sa rozšíril o 35 mien na celkových 1351. "Nový balík protiruských sankcií je dôkazom našej odhodlanosti zastaviť Putinov vojnový stroj a reagovať na najnovšiu eskaláciu," vyhlásil šéf únijnej diplomacie Josep Borrell.

Štáty EÚ sa zhodli na tom, že sa európsky blok pripojí k zavedeniu cenového stropu na námorný vývoz ruskej ropy mimo Únie, ktorý chystá skupina ekonomicky vyspelých krajín G7. Na základe tejto dohody nebudú môcť lode únijných štátov prevážať ropu či ropné produkty za cenu prevyšujúcu stanovenú hranicu. Firmy poskytujúce poistenie či ďalšie služby budú mať zákaz uzatvárať zmluvy s rejdármi, ktorí toto obmedzenie porušia.

Nové obmedzenia dovozu z Ruska pripravia podľa Bruselu ruskú ekonomiku o sedem miliárd eur a spolu s reštrikciami z predchádzajúcich balíkov znížia celkový import z Ruska o takmer 60 percent. Únia rozšíri zákaz dovozu ocele na oceľové výrobky a polotovary. Pri niekoľkých z nich bude platiť prechodné obdobie, o ktoré sa usilovali najmä Taliansko a Belgicko, týka sa však aj českých oceliarní. Nový balík zasiahne aj dovoz celulózy či papiera, niektorých chemikálií, plastov, cigariet či klenotov.

Zakázaný bude tiež vývoz niektorých elektronických súčiastok či leteckých komponentov. Sankcie oficiálne nadobudnú platnosť po uverejnení v úradnom vestníku EÚ, ktoré sa očakáva ešte vo štvrtok.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá