Putin pri rozhodovaní zrejme obchádza velenie armády. Nedôveruje ministerstvu obrany, myslia si analytici z USA

Putin pri rozhodovaní zrejme obchádza velenie armády. Nedôveruje ministerstvu obrany, myslia si analytici z USA
Zdroj foto: TASR/AP
Byrokratické zlyhania ruskej čiastočnej mobilizácie môžu nasvedčovať tomu, že ruský prezident Vladimir Putin opäť obchádza vyššie velenie ruskej armády. Vo svojej najnovšej správe o vývoji vojny na Ukrajine to uviedli analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Nasadenie mobilizovaných mužov v ohniskách bojov, napríklad na charkovskom alebo chersonskom fronte, môže podľa ISW znamenať, že Putin spolupracuje priamo s veliteľmi v teréne, ktorí pravdepodobne volajú po posilách. Tým sa porušuje štandardná prax, keď novo povolaní do zbrane absolvujú pred vyslaním na front prípravu.

Na vysielanie niektorých novo mobilizovaných na miesta intenzívnych bojov upozornilo vo štvrtok velenie ukrajinskej armády. Z polostrova Krym napríklad podľa generálneho štábu ukrajinskej armády odišlo do Chersonskej oblasti 2000 mobilizovaných. Vojenskí komisári na Kryme pritom podľa správy štábu dostali inštrukcie, aby prioritne povolali do zbrane príslušníkov menšiny Krymských Tatárov. Ďalšie jednotky čerstvo mobilizovaných a neskúsených vojakov boli bez predchádzajúcej prípravy podľa rovnakej správy vyslané do Doneckej oblasti.

Viac sa dozviete v pokračovaní článku na ďalšej strane

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá