USA a ich spojenci pre hrozby jadrovými zbraňami pozornejšie sledujú vojenské kroky Kremľa

USA a ich spojenci pre hrozby jadrovými zbraňami pozornejšie sledujú vojenské kroky Kremľa
Zdroj foto: SITA/AP
Spravodajské služby Spojených štátov a ich spojencov vo svetle ruských hrozieb o použití jadrových zbraní pozornejšie sledujú vojenské kroky Kremľa a starostlivo hľadajú náznaky ich nasadenia vo vojne na Ukrajine. Serveru Politico to oznámilo päť zdrojov z radov súčasných a bývalých amerických činiteľov. Varovanie, že sa ruský prezident Vladimír Putin naozaj rozhodol nasadiť v konflikte jadrové zbrane, podľa nich ale môže aj tak prísť príliš neskoro.

Rusko, ktoré na Ukrajinu zaútočilo vo februári tohto roku, sa po úspechu septembrovej ukrajinskej protiofenzívy snaží opäť na bojisku získať navrch. Zároveň pribúdajú signály o klesajúcej domácej popularite Putina a jeho vojny, najmä po čiastočnej mobilizácii vyhlásenej minulý týždeň.

"Sledujeme to pozornejšie," uviedol činiteľ americkej vlády s prístupom k spravodajským informáciám o jadrových silách a stratégii Moskvy. USA a ich spojenci podľa neho v poslednom čase posilnili prácu spravodajských služieb vo vzduchu, z obežnej dráhy aj v kyberpriestore a začali sa viac spoliehať na satelitné snímky. S ich pomocou analyzujú presuny ruských jednotiek s kapacitou zaútočiť jadrovými zbraňami.

Diskusiu o použití jadrových zbraní vo vojenskom ťažení proti Ukrajine rozvíril minulý týždeň ruský prezident Vladimír Putin, ktorý pri vyhlásení čiastočnej mobilizácie obvinil Západ z "jadrového vydierania" a pohrozil použitím svojho jadrového arzenálu. "Neblafujem," povedal. Varovanie podporil aj podpredseda ruskej bezpečnostnej rady a exprezident a expremiér Dmitrij Medvedev, podľa ktorého má Rusko právo v nevyhnutnom prípade použiť jadrové zbrane.


Viac sa dozviete v pokračovaní článku na ďalšej strane

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá