Rusom utekajúcim pred mobilizáciou nebude Slovensko vydávať humanitárne víza

ta3 ČTK
25.9.2022 14:51

Slovensko nebude vydávať humanitárne víza občanom Ruskej federácie, ktorí utekajú pred čiastočnou vojenskou mobilizáciou alebo iným prenasledovaním zo strany režimu prezidenta Vladimíra Putina. Agentúre SITA to povedal hovorca slovenského ministerstva zahraničia Juraj Tomaga. Ruským občanom, ktorí utekajú pred mobilizáciou, nechce poskytovať útočisko ani Česká republika či pobaltské štáty, naopak Nemecko je pripravené týchto ľudí prijímať.

Rusom utekajúcim pred mobilizáciou nebude Slovensko vydávať humanitárne víza
TASR/AP

"Kategória humanitárnych víz nie je presná definícia. Existuje totiž len udeľovanie víz v humanitárnom záujme, pričom v súčasnosti platí všade vo svete, že Slovensko posudzuje každý prípad zvlášť," uviedol Tomaga. V prípade tejto vízovej kategórie podľa neho nie je rezort zahraničia jediným rozhodujúcim úradom.

Ruský prezident vyhlásil čiastočnú mobilizáciu v stredu. V televíznom vystúpení uviedol, že je to na obranu pred Západom, ktorý sa podľa Putina snaží oslabiť, rozdeliť a zničiť Rusko. Mobilizácia vyvolala v ruských mestách protesty a mnoho ľudí začalo utekať do zahraničia.

Pobaltské krajiny už v stredu oznámili, že obyvateľom Ruska utekajúcim pred mobilizáciou poskytovať útočisko nebudú. Český minister zahraničia Jan Lipavský vo štvrtok oznámil, že Rusi, ktorí z krajiny utekajú kvôli tomu, že sa chcú vyhnúť mobilizácii, nespĺňajú v Česku podmienky na udelenie humanitárneho víza. Naopak prezident Miloš Zeman v rozhovore v televízii CNN Prima News povedal, že Česká republika by ruských občanov utekajúcich pred mobilizáciou prijímať mala.

Nemecko vo štvrtok oznámilo, že je pripravené utekajúcich ruských občanov prijímať. Podľa nemeckej ministerky vnútra Nancy Faeserovej je krajina pripravená prijímať dezertérov z ruskej armády, podľa ministra spravodlivosti Marco Buschmanna sú Rusi utekajúci z vlasti v Nemecku vítaní.

Podľa štvrtkového vyjadrenia hovorkyne Európskej komisie (EK) je na každej členskej krajine EÚ, aby sa rozhodla, či vpustí na svoje územie ľudí prichádzajúcich z Ruska. Únijné štáty by podľa hovorkyne mali vždy zaručiť vstup ľuďom žiadajúcim v únii o azyl a ich žiadosti potom individuálne posúdiť.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok