Rusko chce do vojny verbovať Ukrajincov na okupovaných územiach. Starosta Melitopolu ich vyzval, aby utiekli

Rusko chce do vojny verbovať Ukrajincov na okupovaných územiach. Starosta Melitopolu ich vyzval, aby utiekli
Zdroj foto: TASR/AP
Rusko sa chystá mobilizovať ukrajinských mužov na ovládnutých ukrajinských územiach a nútiť ich bojovať na ruskej strane, uviedol vo štvrtok podľa serveru Ukrajinska pravda starosta mesta Melitopol v Záporožskej oblasti Ivan Fedorov. Starosta vyzval mužov z okupovaných častí Záporožskej oblasti, aby čo najskôr región opustili.

Fedorov upozornil, že už vo štvrtok Rusi bránili v odchode mužom vo veku 18 až 35 rokov na kontrolované stanovisko Vasilivka, cez ktoré je možné dostať sa z okupovaných častí Záporožskej oblasti. Mužom zo Záporožskej oblasti odporučil, aby sa pokúsili odísť smerom na mesto Záporožie alebo cez polostrov Krym do Gruzínska.

"Cieľ okupantov je mobilizovať našich mužov a poslať ich ako potravu pre delá na front," uviedol Fedorov na sociálnych sieťach. Podľa portálu focus.ua starosta doplnil, že pseudoreferendá o pripojení k Rusku, ktoré sa od piatku Moskva chystá zorganizovať na ovládnutých ukrajinských územiach, majú umožniť mobilizáciu Ukrajincov.

"V roku 2014 okupanti zorganizovali skutočný hon na ľudí v takzvanej Luhanskej a Doneckej ľudovej republike. To isté urobia v Záporožskej a Chersonskej oblasti," doplnil Fedorov.

Ruská armáda sa podľa analytikov na Ukrajine stretáva s nedostatkom ľudskej sily. Prezident Vladimír Putin sa napriek tomu zdráha prikročiť k všeobecnej mobilizácii. V stredu však ohlásil čiastočnú mobilizáciu, vďaka ktorej má podľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgua byť do vojny povolaných 300-tisíc rezervistov s vojenskou skúsenosťou.

Denník Novaja Gazeta Europe vo štvrtok s odkazom na nemenovaný zdroj z ruskej prezidentskej administratívy napísal, že Putinovo stredajšie nariadenie umožňuje ruskému ministerstvu obrany mobilizovať až milión ľudí. Podľa denníka sa to uvádza v siedmom bode nariadenia, pri ktorom je ale vo zverejnenej verzii dokumentu uvedené, že je k dispozícii len na "služobné účely". Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v komentári pre agentúru RIA Novosti povedal, že správa o mobilizácii až milióna ľudí je klamlivá.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá