Stančík pre ta3: Hádky na Facebooku k ničomu nevedú. Mali by schladiť hlavy a venovať sa pomoci

Poslanec NR SR z hnutia OĽANO Andrej Stančík považuje Rastislava Káčera a Karla Hirmana za dobrých kandidátov na ministrov. V rozhovore pre ta3 reagoval aj na otázku o tom, či robí vláda v čase krízy dosť a vyjadril sa tiež k tomu, čo si myslí o riešení politiky na sociálnych sieťach.

Mená nových ministrov už premiér Heger odovzdal prezidentke. Má ísť o Rastislava Káčera, Karla Hirmana a Viliama Karasa. Poslanec Richard Takáč v relácii V politike kritizoval výber pána Hirmana - označil ho za "pro-amerického". Ste spokojný s jednotlivými menami?

S pánom Hirmanom a s pánom Káčerom som veľmi spokojný. Sú to ľudia, ktorí majú jasné zakotvenie, ktoré je proeurópske a demokratické. Pána Karasa toľko nepoznám. Som spokojný, že pán Hirman, ktorého vnímam ako možno najlepšieho odborníka na energie na Slovensku, si uvedomuje tú zodpovednosť a v týchto ťažkých časoch neuteká. Naopak, zobral to na seba, aby pomohol tejto krajine a využil svoju odbornosť a skúsenosti. Som mu za to veľmi vďačný a tiež aj pánovi Káčerovi. Ukazuje to do istej miery charakter toho človeka.

Nebudú mať podľa vás s problém s rokovaniami s Igorom Matovičom?

Viacerí aktéri už povedali, že tie rokovania na vláde sú veľmi konštruktívne a väčšina vecí prechádza konsenzom. Takže si nemyslím, že by to bol problém. Problémom boli koaličné rady, to vám povedia všetci koaliční partneri. Tam by tieto veci mali prechádzať po odchode SaS jednoduchšie.

Vláde Eduarda Hegera vyčítajú, že zatiaľ čo zahraničie je o dva kroky vpred, nerobí dosť opatrení, aby uľahčila ľuďom inflačnú krízu. Je táto kritika oprávnená?

Myslím si, že vláda robí dosť, no môžeme robiť viac. Určite príde ďalšia adresná pomoc pre ľudí, či už pre dôchodcov alebo sociálne znevýhodnených. Keď sa pozrieme len na to, čo robíme s elektrinou - na budúci rok by mal prísť zastropovanie, ktoré ušetrí domácnostiam okolo troch miliárd eur. Slovenskí občania platia v súčasnosti oveľa menšie faktúry za energie ako napríklad na Západe alebo v Česku. Takže vláda naozaj robí dosť, ale chápem, že ľudia sú v ťažkej situácii, a preto treba prísť s ďalšou pomocou, ktorá bude hlavne adresná. Treba na to nájsť peniaze, za mňa je cestou zaviesť dane z externalít.

Nemala prísť tá pomoc skôr?

Pomoc prichádza priebežne. Treba si uvedomiť, že nemáme neobmedzený rozpočet. Ak budeme rozdávať viac, než si môžeme dovoliť, zarobíme si na veľký malér.

Premiéra Eduarda Hegera kritizujú za jeho kroky pri riešení koaličnej krízy, za to, že pri Igorovi Matovičovi nebuchol po stole a nevyzval ho na odstúpenie. Mohol premiér pre zotrvanie SaS v koalícii urobiť viac?

Premiér urobil veľmi veľa. Jedna vec je, ako vyzerajú veci na verejnosti, druhá vec je, ako vyzerajú smerom dovnútra. V tomto treba Eduarda Hegera naozaj pochváliť. Boli očakávania, aby odvolal Igora Matoviča, no treba si uvedomiť, že Igor Matovič je predseda hnutia OĽANO, z ktorého je Eduard Heger. Keby následkom tohto kroku bolo rozbitie hnutia OĽANO, tak by to bol ešte väčší problém ako odchod SaS.

Ako ste uviedli, za protiinflačný balíček, ktorý prešiel s podporou krajnej pravice, ste nakoniec hlasovali po debate s premiérom. Plánujete si do budúcna stanoviť nejaké hranice, kedy bude hlasovanie s určitou skupinou poslancov pre vás neprijateľné?

Ja som už niekoľkokrát povedal, že je neprijateľné, aby táto vláda závisela od podpory ľudí okolo pána Beluského, takže ĽSNS. Vydiskutovali sme si to.

Po odchode SaS sa politika opäť vo veľkom rieši na sociálnych sieťach, minister Matovič nazval ministra Gröhlinga "trapko". Stotožňujete sa s obsahom Matovičových príspevkov na Facebooku?

Ja si myslím, že tieto akcie a reakcie, tieto urážky na Facebooku z jednej aj druhej strany, k ničomu nevedú. Ľudia majú obavy z toho, čo bude o pol roka. My ich tu znechucujeme urážkami medzi sebou, či už zo strany SaS alebo OĽANO. Ja sa do toho nezapájam. Naopak, myslím si, že v týchto ťažkých časoch by sme mali veľmi zvažovať našu komunikáciu.

Nejaké rady pre aktérov?

Schladiť hlavy, venovať sa konštruktívnej debate a hľadať spolu riešenia pre ľudí.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok