USA poskytnú dve miliardy na ochranu Európy, peniaze z balíka dostane aj Slovensko

8.9.2022 11:58

Spojené štáty poskytnú Ukrajine a ďalším európskym krajinám ohrozeným Ruskom ďalšiu vojenskú pomoc vo výške presahujúcej celkovo dve miliardy dolárov. Oznámil to vo štvrtok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Informujeme o tom na základe správy agentúry AP.

Blinken chce hovoriť s Lavrovom. Žiada vzájomnú výmenu väzňov
TASR/AP

Šéf amerického rezortu diplomacie vo štvrtok neohlásene pricestoval do Kyjeva, kde o predmetnom balíku vojenskej pomoci diskutoval s ukrajinskými predstaviteľmi. Informoval ich, že administratíva prezidenta Joea Bidena už zámer poskytnutia dvojmiliardovej pomoci oznámila Kongresu.

Okrem Ukrajiny sa pomoc bude týkať ďalších 18 krajín vrátane členských štátov Severoatlantickej aliancie a regionálnych partnerov, ktorí sú "potenciálne najviac ohrození budúcou ruskou agresiou". Vojenská pomoc USA má slúžiť na obranu týchto krajín pred hrozbami voči ich zvrchovanosti a územnej celistvosti, a to prostredníctvom posilnenia vojenskej integrácie s NATO, uviedol Blinken.

Miliarda dolárov z balíka vojenskej pomoci pôjde Ukrajine a zvyšok sa rozdelí medzi Albánsko, Bosnu a Hercegovinu, Bulharsko, Chorvátsko, Českú republiku, Estónsko, Gruzínsko, Grécko, Kosovo, Lotyšsko, Litvu, Moldavsko, Čiernu Horu, Severné Macedónsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko, uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí

Americký minister obrany Lloyd Austin predtým na základni Ramstein v Nemecku oznámil ďalšiu zásielku vojenského materiálu Ukrajine v hodnote 675 miliónov dolárov. Podľa AP celková výška americkej pomoci Ukrajine od začiatku funkčného obdobia prezidenta Joea Bidena presiahne 15 miliárd dolárov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok