Pellegrini pre ta3: Matovič predlžuje agóniu, na SaS opäť hodil Čierneho Petra

OĽANO predstavilo 10 podmienok, ktoré musí SaS prijať, aby Igor Matovič odstúpil z postu ministra financií. Strana Richarda Sulíka má čas do pondelka, 5. septembra. Peter Pellegrini (Hlas-SD) hovorí, že mnohé z nich majú zmysel, ale pýta sa, čo robila vláda doteraz. Myslí si, že SaS odchádza z vlády najmä preto, že vie, čo Slovensko čaká. Šéf Hlasu v rozhovore pre ta3 po relácii V politike povedal, čo by podľa neho mala koalícia urobiť.

Igor Matovič zvažoval podanie demisie v prípade, že bude splnených 10 podmienok pre pomoc ľuďom. Čo si myslíte o týchto bodoch?

Tie body sú čisto len nástrojom Matoviča, aby opäť hodil vinu na stranu SaS a aby predĺžil túto ágóniu. Ak by sa aj koalícia nakoniec dohodla, že Matovič odíde až keď budú splnené tieto podmienky, tak to by znamenalo, že vo funkcii zostane dva, tri, štyri, možno aj päť mesiacov, kým sa to všetko schváli. Ide z jeho strany o obyčajný úskok, ktorým zase hodil akoby Čierneho Petra na SaS. Ak by sme išli bod po bode, samozrejme, mnohé z nich logiku dávajú, len ja sa pýtam, čo robila vláda doteraz?

Strana SaS s najväčšou pravdepodobnosťou odíde z koalície. Odchádza aj Richard Sulík z pozície ministra hospodárstva. Čo si myslíte o tomto odchode, keď nielen na SR sa valí energetická kríza?

Ja mám také podozrienie, že okrem nezhôd Sulíka s Matovičom je za odchodom SaS z vlády aj to, že oni vedia, čo sa na Slovensko valí a chcú odísť ešte v tom najlepšom. Pán Sulík chce možno odísť ako minister, ktorý oznámil Volvo, Bosch na východe na Slovensky, ktorý urobil dve alebo tri kolečká, ktorý povedal, že v Katare a v Nórsku nakúpil plyn, a že všetko je pripravené, že v zásobníkoch je všetko a ide preč. Môže aj toto byť, že to nie je len hodnotová otázka, ale možno že aj uteká z lode, ktorá sa naozaj neschopnosťou kapitána potápa, ale to už musí vedieť on. 

Nie je to určite nič dobré a dobrá správa pre krajinu. A preto si myslím, že ak zajtra SaS odíde a budeme tu mať menšinovú vládu, tak buď nech premiér Heger príde do parlamentu, požiada o vyslovenie dôvery, aby celé Slovensko videlo, ktorých 76 poslancov to teda chce Hegera s Matovičom podporovať, alebo nech sa dohodneme naprieč parlamentom na zmene ústavy, predčasných voľbách a do predčasných volieb, samozrejme, všetci budeme podporovať zákony, ktoré majú túto krajinu a ľudí nejakým spôsobom podporovať.

Vyjadrili ste sa, že nemienite v prípade predčasných volieb spolupracovať so stranou Progresívne Slovensko a SaS. Môže sa váš názor zmeniť alebo úplne vylučujete akúkoľvek spoluprácu?

Nie, ja som povedal, že nič také sa nechystá, ako sa to už píše, že to je už vyrokovaná alternatíva. My sme sa so stranou PS ešte v živote nestretli, ani sme oficiálne nerokovali, preto ja ani netuším, či je vôbec s nimi spolupráca možná a aké sú ich programové hodnoty. A takisto nie sme dohodnutí ani so stranou SaS. 

Hlas chce byť silnou, rozvážnou, stabilnou stranou, ktorá môže vniesť do budúcej vlády prvok stability, odbornosti a dať tomu takú novú víziu pre Slovensko. A potom uvidíme, ak sa tento cieľ podarí naplniť, a dostaneme od ľudí dôveru, potom môžeme rozmýšľať, s kým by sme tú vládu mohli skladať. Ale tam ešte nie sme, a nie je vôbec isté, ako vôľby dopadnú, preto s veľkou pokorou momentálne odmietam akékoľvek konšpirácie. Je to snaha inak trochu ublížiť aj Hlasu, pretože nás Igor Matovič chce vytláčať do priestoru, kde Hlas nikdy nebol, a takisto to niekedy s veľkou radosťou robia aj s Smere alebo v SNS, kedy takisto ľuďom rozprávajú, že sme nejaká liberálna strana. My sme sociálnodemokratická strana a liberáli sú SaS. A to nie vždy môže fungovať. 

Išli by ste možno vládnuť so stranou SMER-SD, teda s vašimi bývalými kolegami, a možno s hnutím Republika?

Ani s jedným, ani s druhým takisto sa nechystáme momentálne na spoločné vládnutie. Odmietam teraz tieto diskusie, Slovensko má podstatne iné, vážne problémy. O tom, ako budú vyzerať budúce vlády, môžeme hovoriť možno pár týždňov pred voľbami, keď budeme vôbec tušiť, ako sa ktoré politické strany v prieskumoch nachádzajú.

Otvorene o tom budeme môcť hovoriť deň po voľbách. Hlas bude mať záujem byť súčasťou stabilnej vlády, ktorá posunie Slovensko dopredu, ale hlavne ho vytiahne z tohto marazmu, v ktorom sa nachádza. A s kým to bude, to rozhodnú, chvalabohu, ani politológovia, ani ja, ani predsedovia iných politických strán, ale len a len občania SR.

Vaši bývalí kolegovia zo Smeru si na oslavy SNP pozvali ruského veľvyslanca. Čo si o tom myslíte najmä v kontexte napätej situácie s Ruskou referáciou?

Myslím si, že celkovo urobili chybu pri oslavách SNP obidva tábory. Aj vláda, ktorá zo strachu pred vlastnými občanmi zahradila celú Banskú Bystricu, a nedovolila bežným občanom ísť na oslavy, čo za nás nebolo by ani mysliteľné, a tým pádom narušila celý dôstojný priebeh, a potom, samozrejme, ak niektorá politická strana organizuje paralelne oslavy niekde inde, a nepríde sa pokloniť veteránom, ktorí tam boli, mnohí 94-, dokonca 100-roční, ktorí tam osobne prišli, ale robí to vo vedľajšom meste na trucpodnik, tak ani to neprispieva, vrátane potom pozvaných hostí, k nejakej stabilite. 

Naopak, opäť to tých ľudí rozdelilo a zdehonestovalo celé oslavy SNP. Ale na tom má svoj podiel tak vládna koalícia, ako aj kolegovia z opozície, pretože urobili na trucpodnik inde oslavy. Keď chceli, mali prísť tam, a mohli tam vyjadriť svoj názor - priamo pred členmi vlády spolu s občanmi.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok