ROZHOVOR: Každý klub by bol rád, ak by mal v kádri 20 Slovákov. Je ich však nedostatok, hovorí hokejový skaut Ryba
Patrik Ryba v súčasnosti pôsobí ako hokejový skaut pre slovenský klub HKM Zvolen. V roku 2004 si spravil kurz hokejového skauta pre NHL spoločnosti Sports Management Worldwide (SMWW). Okrem toho ho oslovili aj z International Scouting Services (ISS), čo je obdoba NHL Central Scouting, ktorá zastrešuje kluby NHL.
Patrik Ryba v rozhovore hovorí:
- ako funguje skauting na Slovensku,
- ako vnímajú zahraniční hráči slovenskú extraligu a ako funguje ich presun na Slovensko,
- o spôsoboch analýzy hráčov,
- o pohyboch v kádri klubu HKM Zvolen.
Skauti pod ISS pracujú pre všetky kluby. Tímy NHL si odoberajú mesačník a porovnávajú si svoj skauting s nadsúťažnými agentúrami. Ryba pracoval v ISS asi 6 rokov. Hokej hrával 12 rokov, pôsobil aj v juniorskej lige v Minnesote a po zranení, pre ktoré musel skončiť s hokejom, sa začal venovať práci hokejového skauta, ktorým je už 18 rokov.
Musia skauti pochádzať z hokejového prostredia?
Myslím si, že je dobré, keď skaut hokej hrával. Nemusel to byť špičkový hokejista, ale musí mať prehľad v hokeji. Skaut by mal vedieť správne vyhodnotiť situácie na ľade. Napríklad, ja mám rád futbal a niekedy som ho aj hrával, ale nevedel by som futbalistu opísať, pretože som futbal nehrával na lepšej úrovni. Sú situácie, ktoré si musíte vedieť predstaviť aj z pohľadu hráča. Je dobré, ak má skaut skúsenosti priamo z herných situácií.
Má NHL skautov aj na Slovensku?
Na Slovensku je veľmi málo skautov z NHL, možno dvaja až traja. Síce sme mali dobrý draftový ročník, ale nie je to každý rok. Kluby NHL majú skôr skauta v Česku, ktorý zastrešuje aj Slovensko. Situácia sa však možno po tomto úspechu zmení, pretože aj budúcoročná generácia má byť dobrá. Väčšina klubov v NHL si skauting zastrešuje sama a skauti chodia z Nemecka alebo Česka. Samozrejme majú sieť aj vo Fínsku a vo Švédsku, tam je tých talentov viac. V hokejových krajinách má každá organizácia NHL niekoľko hokejových skautov.
Je ťažké presadiť sa v zámorí?
Ja som bol vybraný spomedzi 150 uchádzačov ako skaut pre klub Florida Panthers, avšak na drafte v roku 2009 mi bolo povedané od šéfa skautingu Floridy, že „ja by som ťa zobral. Mám pre teba však dve správy: jednu dobrú a jednu zlú. Dobrou je, že si u mňa číslo jeden, avšak na druhej strane ťa nepotrebujem, pretože ten nízky počet hráčov, čo je u vás, si pozrieme aj sami na väčších turnajoch počas roka“ (smiech).
Ako vnímajú zahraniční hráči slovenskú extraligu?
V poslednej dobe chodilo mnoho skautov z Česka na našu extraligu, hlavne teda kvôli Filipovi Mešárovi, Marošovi Jedličkovi, Šimonovi Nemcovi a Adamovi Sýkorovi, čo bolo logické, a potvrdili mi aj to, že slovenská liga išla hore. Je to aj kvôli tomu, že sem chodia kvalitní cudzinci, ktorých dokážeme zaplatiť, keďže nie je dostatok slovenských hráčov.
Každý slovenský klub, vrátane klubu HKM Zvolen, by bol rád, ak by mal 20 slovenských hráčov a dvoch – troch legionárov. Kluby majú v súčasnosti sedem až osem zahraničných hráčov. Jednoducho nemáme na výber, keď chceme kvalitu, musíme ich zaplatiť. V súčasnosti si aj kvalitného slovenského hráča musíte zaplatiť, v niektorých prípadoch až nadpriemerne, pretože ich je málo.
Som trochu nahnevaný. V poslednej dobe sa stalo, že dvaja – traja zahraniční hráči prišli do Zvolena vyslovene nepripravení, resp. v slabšej fyzickej kondícii. Veľakrát si myslia, že keď prichádzajú z kvalitnej ligy na Slovensko, tak idú na výlet, čo nie je dobré. Tu vzniká aj otázka, či zoberiem radšej overeného hráča z Európy alebo skúsiť namotivovaného hráča zo Severnej Ameriky, ktorý príde prvýkrát do Európy – toto je večná dilema.
Ako oslovujete zahraničných hráčov?
V skratke – agent pošle ponuky hráčov, povieme, že tohto chceme, ja zavolám agentovi a už v podstate jednáme o peniazoch a podmienkach. Hráč sa ani sám nehlási, každý má už svojho agenta. Samozrejme sa často aj poznáme medzi sebou. Vyberáme podľa toho, čo typologicky potrebujú tréneri. Tréneri si ich pozrú, v klube HKM Zvolen si ich pozrie aj Ladislav Čierny (generálny manažér klubu – pozn. redakcie) a ak sa všetci zhodneme, tak toho hráča aj podpíšeme.
Prestupy v lige
S klubom HKM Zvolen ste do slovenskej extraligy dostali úspešných legionárov. Spomenúť môžeme mená z majstrovskej sezóny, ako napríklad Mikko Nuutinen, Allan McPherson, Robin Rahm alebo úspešného strelca Petera Kriegera z minulej sezóny. Z týchto menovaných len švédsky brankár Rahm zotrval v klube dlhšie, ako jednu sezónu. Je ťažké udržať úspešného legionára?
Ak vidíme, že ten hráč je dobrý, tak ho chceme aj podpísať. Avšak, nikto z týchto kvalitných hráčov nepodpíše zmluvu na dve až tri sezóny. Keď už vidí, že sa mu darí, tak zasiahne aj agent, ktorý mu povie, aby zmluvu nepodpísal a počkal na koniec sezóny. Napríklad Jeremy Roy išiel do KHL, T. J. Melancon išiel do Liberca, Krieger išiel do Vítkovíc, McPherson išiel do Košíc, avšak mal aj ponuku z Česka. Peter Krieger bol spokojný vo Zvolene, ale povedal, že už nemá 20 rokov a chce vyskúšať kvalitnejšiu ligu. Takže hráči dostanú väčšinou ponuku do lepšej ligy a je ich ťažké udržať.
Brankár Robin Rahm bude v nasledujúcej sezóne pôsobiť v Banskej Bystrici, u najväčších rivalov Zvolena. Ako ste to vnímali?
Rahmovi sme dali ponuku, ktorú neakceptoval. Vo Zvolene sme sa rozhodli ísť zatiaľ slovenskou cestou v bránkovisku pre nadchádzajúcu sezónu.
Nevnímal klub tento prestup osobne?
Ani nie, ťažšie by to bolo vtedy, ak by to bol Slovák. U legionára vieme, že si potrebuje zarobiť, je to živiteľ rodiny a nejako nám to neprekážalo.
Existujú nejaké pravidlá pri presunoch v rámci slovenskej ligy?
Hráčovi skončí zmluva a podpíše s iným klubom druhú. Všetko rieši agent. Ak nám po roku povie, že ide napríklad do Košíc, tak to už rieši s konkrétnym klubom.
Analýza hráčov
Ako si zisťujete vlastnosti hráčov? Napríklad osobnostné črty.
Dnes je hokejový svet malý, každý niekde niekoho pozná. Všetko sa dá zistiť, zavoláme a zistíme si informácie. Za posledné roky sme nemali nejaké veľké problémy. Aj hráči pre nasledujúcu sezónu vyzerajú byť fajn, čo sa týka povahových stránok. Akurát si niektorí musia uvedomiť, že prišli do kvalitnej ligy a nie na výlet.
Ako analyzujete hráčsku stránku? Existuje na to nejaký ratingový systém?
Existuje hokejový softvér, ktorý sa volá InStat. Od minulej sezóny ho majú k dispozícii všetky extraligové kluby, ja som ho už mal aj rok predtým. Každého hráča si tam môžete pozrieť od A po Z. Zahŕňa zápasy, ktoré odohral, konkrétne herné situácie, vstupy do tretín, zónovú obranu, situácie jeden na jedného, presilovky. V podstate čokoľvek, čo môže vzniknúť počas zápasu. Analýzy môžete filtrovať aj podľa celých zápasov, ale aj konkrétnych situácií a jednotlivých striedaní. Softvér je veľmi nápomocný a pomáha k celkovej analýze hráča.
Cestujete niekedy aj priamo do miesta pôsobiska hráča?
Odkedy existuje tento softvér, tak už ani nie. Svet technológií nám prácu uľahčuje. Všetky informácie, ktoré môžeme takto získať, sú dostačujúce.
Účastníci Tipos extraligy si na valnom zhromaždení schválili historicky najvyšší rozpočet na jubilejný ročník
Pohyby v kádri Zvolena
Po sezóne prekvapil aj odchod kapitána a odchovanca klubu HKM Zvolen Radovana Puliša do Michaloviec. Čo bola jeho motivácia a prečo sa rozhodol práve pre konkurenčný klub z východu?
Vedenie klubu HKM Zvolen sa rozhodlo, že po sezóne už nebude počítať s jeho službami. Išiel tam, kde chcel. To už je jeho rozhodnutie.
V aktuálnom kádri máte nových legionárov: Hunterbrinkera, Groppa, Sideroffa, Langkowa, ale aj obrancov Messnera a Hannu, ktorí majú bohaté skúsenosti so zámorským, ale aj európskym hokejom. Od ktorého hráča očakávate, že bude „ťahúňom“?
Očakávam, bez rozdielu, od všetkých, že budú „ťahúňmi“. Sú to legionári. Ale opäť opakujem: mrzí ma, že niektorí prišli nepripravení.
Môžete aj menovať konkrétnych hráčov?
Nechcem menovať, to by už bola silná káva. Oni vedia, ktorí sú to.
Klub dal šancu aj viacerým Slovákom, dokonca aj v bráne bude pôsobiť duo zvolenských odchovancov. V čom vidíte hlavné prednosti súčasného kádra a v čom by mal byť lepší oproti bronzovému tímu z minulej sezóny?
Útok by mal byť dynamickejší, oveľa rýchlejší. Či tomu tak bude, to sa ešte uvidí. Predpoklady na to majú. Určite by mal byť aj korčuliarsky vyspelejší. Mrzia ma najmä odchody hráčov, akým je napríklad Jakub Meliško, ktorý je aj zvolenským odchovancom. Budú chýbať aj skúsenosti, musíme nahradiť hráča, ktorým bol aj obranca Oldrich Kotvan.
HKM Zvolen odohral už niekoľko zápasov v rámci letnej prípravy, treba spomenúť, že jeden zápas s poľským tímom Tychy odohrali hráči Žiaru nad Hronom vo farbách Zvolena. Ako hodnotíte doterajšie výsledky klubu v letnej príprave?
Niektorí hráči nie sú na tom najlepšie, hlavne legionári. Tím bol na tom aj zdravotne zle, výkony neboli ideálne. Ťažko sa aj trénerom určuje nejaká taktika, keď nemajú kompletné mužstvo. Napríklad dnes (25. augusta, pred zápasom Zvolena s Porubou – pozn. redakcie) nehrá osem hráčov: obranca Kubka (krátkodobé zranenie), Langkow, Sideroff, Gropp (krátkodobé), Maroš Jedlička (5 až 8 týždňov, zlomené zápästie), Hecl (2 až 3 týždne), Viedenský sa zotavuje po operácii ramena a bude chýbať aj Kolenič (2 až 3 týždne).
Príprava je dôležitá. Aspoň pár zápasov by mali mať tréneri celé mužstvo pokope, ak to tak nie je, tak počas sezóny vás to dobehne.
HKM oslavuje 90 rokov, máte aj tento rok tie najvyššie ambície?
Snažili sme sa zostaviť káder, ktorý pôjde čo najďalej. Uvidíme, či si hráči sadnú. Nejaké muchy, ktoré treba vychytať, určite budú.