Komáre sú unikátmi v živočíšnej ríši. Dokážu vycítiť človeka vhodného na uštipnutie

20.8.2022 06:00

Či už sa ľudia rozhodnú pre repelent, dlhé rukávy alebo odpudzovače hmyzu, obávaní komári si k nim vždy nájdu cestu. Vedci teraz tvrdia, že našli mechanizmus, ktorý stojí za schopnosťou tohto hmyzu vypátrať človeka vhodného na uštipnutie. Na rozdiel od väčšiny živočíchov môžu totiž komáre vnímať pachy niekoľkými rôznymi cestami. Vyplýva to zo štúdie, o ktorej napísal denník The Guardian.

komár (1140px) TASR/AP
TASR/AP

Komáre majú veľmi dobrý čuch, ktorým detekujú ľudský pot, oxid uhličitý z ľudského dychu a teplotu ľudskej kože. Zatiaľ čo väčšina živočíchov má špecifickú sadu neurónov, ktoré poznajú jednotlivé typy pachov, komáre môžu podľa štúdie pachy zachytiť niekoľkými rôznymi spôsobmi.

"Zistili sme, že existuje skutočný rozdiel v spôsobe, akým komáre kódujú pachy, s ktorými sa stretávajú, v porovnaní s tým, čo sme sa naučili u iných živočíchov,“ povedala biologička Meg Youngerová z Bostonskej univerzity, jedna z hlavných autoriek štúdie.

Vedci z Rockefellerovej univerzity v New Yorku boli zmätení, keď komáre nejakým spôsobom dokázali nájsť ľudí, ktorých by mohli uštipnúť aj po tom, čo z ich genómu odstránili celú rodinu proteínov vnímajúcich ľudské pachy.

Tím potom skúmal pachové receptory v ich tykadlách, pomocou ktorých detekujú chemické látky v okolitom prostredí a prostredníctvom neurónov o nich vysielajú signál do mozgu. Vedci zistili, že aj keď komáre prídu o jeden alebo viac receptorov, nemá to vplyv na ich schopnosť zachytiť ľudské pachy. Tento záložný systém sa podľa autorov štúdie mohol vyvinúť ako mechanizmus prežitia.

Pomohlo by to prevencii

"Komár tropický (Aedes aegypti) je špecializovaný na štípanie ľudí a predpokladá sa, že sa k tomu vyvinul preto, že ľudia sú stále v blízkosti sladkej vody a komáre do nej kladú vajíčka. Sme v podstate ideálnou potravou, takže pud nájsť človeka je nesmierne silný," povedala Youngerová.

Autori štúdie tvrdia, že pochopenie toho, ako komárí mozog spracováva ľudský pach, by v konečnom dôsledku mohlo byť využité na prevenciu pred štípaním a na obmedzenie šírenia chorôb, ktoré tento hmyz prenáša, ako sú malária, horúčka dengue a žltá zimnica.

Vedci by podľa Youngerovej mohli vyvinúť zmesi, ktoré by boli pre komáre atraktívnejšie ako ľudia alebo repelenty zamerané na tie receptory a neuróny, ktoré detekujú ľudský pach.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok