Nechcení domáci miláčikovia. V záhradách si množíme domácich komárov, ako zabrániť ich liahnutiu?

6.6.2022 18:00

Vylievanie nádob s vodou na záhradách predchádza premnoženiu komárov. Konštatujú to viacerí odborníci i samosprávy. Dobrovoľníci z obcí v rámci Bratislavského kraja totiž už zaznamenali zvýšenú mieru množenia tzv. domácich komárov. Informovala o tom obec Záhorská Ves na svojej webovej stránke s tým, že výskyt tohto hmyzu vedia ľudia viacerými opatreniami eliminovať.

Nechcení domáci miláčikovia. V záhradách si množíme domácich komárov, ako zabrániť ich liahnutiu?
Foto: SITA/AP

Domáce komáre sa liahnu v blízkom okolí ľudských obydlí. Liahňami sa môžu stať sudy na dažďovú vodu, ale aj vodné nádrže v okolí obcí. Hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková uviedla, že výskytu komárov nie je možné úplne predísť. Existujú totiž územia, kde mesto zasahovať nemôže.

 Sú nimi práve súkromné záhrady či územia v piatom stupni ochrany. Samospráva preto na obyvateľov apeluje, aby sudy, kanvice a iné nádoby s vodou na svojich záhradách prekrývali alebo vylievali. Zabránia tak liahnutiu hmyzu. Záhradkárom sa ďalej odporúča použiť všetku vodu na polievanie minimálne raz týždenne.

V najteplejších dňoch totiž komárom stačí na vyliahnutie len pár dní. Zostatková voda v sude sa môže rýchlo zohriať a larvy sa tak o to rýchlejšie vyvinú. Bratislavská samospráva ďalej radí zatvárať sudy.

"Komáre tak nebudú mať možnosť do nich naklásť vajíčka. Jedna samička komára totiž dokáže naklásť desiatky až stovky vajíčok v závislosti od druhu," ozrejmila. Po výdatných dažďoch môžu drobné liahniská, vznikať aj v nepokosených trávnatých porastoch. Mesto preto radí trávu pokosiť. Množstvo komárov sa liahne aj zo záhradných jazierok. Zabrániť sa tomu dá napríklad zarybnením, keďže ryby sú prirodzenými predátormi lariev komárov.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok