Ak nezastavíme Putina, tak jeho agresia môže ohroziť Poľsko, Česko a Slovensko, povedala česká ministerka obrany

Ak nezastavíme Putina, tak jeho agresia môže ohroziť Poľsko, Česko a Slovensko, povedala česká ministerka obrany
Zdroj foto: TASR - Jakub Kotian
Česká ministerka obrany Jana Černochová sa vo štvrtok vo Varšave stretla s poľským kolegom Mariuszom Blaszcakom. Hovorili spolu o obrannej spolupráci aj o ochrane slovenského vzdušného priestoru. Informuje o tom spravodajkyňa v Prahe.

Černochová uviedla, že o pár dní sa spolu s Blaszcakom stretnú so slovenským ministrom obrany Jaroslavom Naďom. "Na budúci týždeň sa stretneme na Slovensku, kde budeme so slovenským ministrom Naďom podpisovať dohodu o spolupráci pri ochrane vzdušného priestoru Slovenskej republiky," povedala česká ministerka. Podľa Černochovej to ukazuje, že Poľsko a Česko sú blízkymi partnermi.

Hlavnou témou rokovaní ministrov obrany vo Varšave bola situácia na Ukrajine a obranná spolupráca Česka a Poľska. Černochová sa Poliakom poďakovala za pomoc pri distribúcii vojenského materiálu na Ukrajinu. Ocenila tiež ich pomoc pri zvládaní utečeneckej krízy.
     

"Vieme, že ak sa teraz nebudeme snažiť ako demokratické krajiny zastaviť Putina, tak jeho agresia pôjde ďalej. Na prvom mieste to môžu byť pobaltské krajiny, môže to byť Poľsko, Česko, Slovensko," povedala Černochová s tým, že takému scenáru chcú predísť.

Poľsko je podľa ministerky obrany pre Česko vzorom v modernizácii armády. Blaszcak uviedol, že výdavky na obranu sú investíciami do bezpečnosti nielen Česka či Poľska, ale celej Európskej únie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá