Lengvarský oznámil nové opatrenia k hniezdam záchrany. Dôjde k prísnym kontrolám

Lengvarský oznámil nové opatrenia k hniezdam záchrany. Dôjde k prísnym kontrolám
Zdroj foto: TASR/Erika Ďurčová
Ministerstvo zdravotníctva SR už zverejnilo avizované usmernenie k hniezdam záchrany. Hniezda sa majú dôsledne kontrolovať. Nové opatrenia oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po tom, ako v apríli v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave našli v hniezde záchrany mŕtveho novorodenca.

Bežnú kontrolu hniezda treba vykonať minimálne jedenkrát za 24 hodín, vyplýva z usmernenia zverejneného vo vestníku ministerstva. Počas nej treba skontrolovať funkčnosť vonkajšej žalúzie a inkubátora. "Osobnú kontrolu môže vykonať sestra, praktická sestra – asistent, sanitár alebo iný poverený pracovník," informovalo Ministerstvo zdravotníctva. Potrebné je vykonať aj bezpečnostnú kontrolu minimálne jedenkrát za mesiac a neoznámenú jedenkrát ročne.

Nepretržite sa má tiež kontrolovať výstup z alarmu. Má byť umiestnený na mieste, kde sa nepretržite nachádza zdravotnícky pracovník alebo službukonajúci personál. "Výstup z kamery, ktorá je umiestnená v hniezde záchrany, musí byť nepretržite zobrazený na monitore v priestoroch, kde sa neustále nachádza zdravotnícky pracovník alebo službukonajúci personál," doplnil rezort.

Za dodržiavanie pracovného postupu v rozsahu poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti po novom zodpovedá primár a vedúca sestra. Za postup v súvislosti s technickou prevádzkou zodpovedá zase vedúci zamestnanec technického úseku. Rezort zdravotníctva ozrejmil, že novú legislatívu vypracoval v spolupráci s občianskym združením Šanca pre nechcených a zdravotníckymi zariadeniami.


Mohlo by vás zaujímať

TOP videá