Po výbuchoch na ruskej základni na Kryme hlásia zranených a aj mŕtveho

Po výbuchoch na ruskej základni na Kryme hlásia zranených a aj mŕtveho
Zdroj foto: TASR/AP
Explózie a požiar boli dnes hlásené z ruskej leteckej základne Saky na západe anektovaného Krymu; príčiny zatiaľ nie sú známe a špekulácie o možnom ukrajinskom útoku zostávajú nepotvrdené.

Na miesto sa dostavil šéf správy anektovaného polostrova Sergej Aksjonov, ktorý nariadil vytvoriť okolo letiska päťkilometrovú bezpečnostnú zónu. Ruské ministerstvo obrany medzitým všetko vysvetlilo explóziou niekoľkých kusov leteckej munície v úložisku na letisku Saky (rusky Saki) pri Novofedorivke (rusky Novofjodorovky). Príčiny výbuchov sa zisťujú, neoficiálne sa podľa ruských médií hovorí o porušení pravidiel požiarnej bezpečnosti. Explózie si podľa miestnych úradov vyžiadali jedného mŕtveho z radov civilistov a deväť zranených, vrátane dvoch detí.

K udalostiam na vojenskom letisku na Kryme sa ukrajinská vojenská rozviedka podľa denníka Ukrajinska pravda odmietla vyjadriť. "Explózie postihli leteckú základňu okupantov, odkiaľ vzlietali lietadlá bombardujúce Záporožskú, Mykolajivskú a Chersonskú oblasť," zdôraznila ukrajinská tlačová agentúra Unian.

"Ukrajina dostala rakety o dolete 200-300 kilometrov a použila ich," napísal bývalý poradca ukrajinského ministra vnútra Viktor Andrusiv, ale ruské ministerstvo obrany tvrdí, že munícia na letisku jednoducho vybuchla, bez prispenia ďalšieho faktora, dodal Unian. Oleksij Arestovyč z ukrajinskej prezidentskej kancelárie zažartoval na tému zhubnosti ruského zvyku fajčiť v blízkosti pušného prachu a naznačil, že nabudúce by na rade mohol byť Kremeľ. K účasti na explóziách sa neprihlásilo ani ukrajinské ministerstvo obrany, ktoré vydalo vyhlásenie , že "nemôže určiť príčinu (požiaru a explózií na letisku), ale pripomína pravidlá požiarnej bezpečnosti a zákaz fajčenia".

"Mnohí predpokladajú, že séria silných výbuchov a požiar na ruskej leteckej základni na Kryme, vzdialenej najmenej 200 kilometrov od najbližších ukrajinských pozícií, je výsledkom útoku, ktorý podnikli Ukrajinci. Ale dôkazy o tom chýbajú a ani dosiaľ neboli informácie, že by spojenci dodali Ukrajine rakety s takým doletom. A ruské ministerstvo obrany tvrdí, že explózie sú výsledkom nehody," napísala stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe.

"Ruská vojna proti Ukrajine a proti celej slobodnej Európe začala na Kryme a má skončiť na Kryme, jeho oslobodením," pripomenul vo večernom prejave ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Dnes nemôžem povedať, kedy sa tak stane, ale postupne pridávame dôležité súčasti k programu, ktorého cieľom je oslobodenie Krymu," povedal Zelenskyj. Rusko polostrov anektovalo pred ôsmimi rokmi. Zelenskyj dodal, že Rusko z jedného z najkrajších miest v Európe urobilo jedno z najnebezpečnejších miest, kde ruská vojenská základňa predstavuje riziko pre Čiernomorie aj Stredomorie.

"Na letisku Saky pri Novofedorivke na Kryme v úložisku obklopenom pozemnými valmi explodovalo niekoľko kusov leteckej munície," citoval TASS z vyjadrenia ruského ministerstva obrany. Následný požiar sa podarilo uhasiť. Na letisku sú podľa TASS vojenské lietadlá a vrtuľníky, vrátane strojov vojenského námorníctva, a nachádza sa tu aj výcvikové stredisko pilotov námorníctva.

"Na Kryme napadli vojenské letisko a muničné sklady pri letoviskách Saky a Novofedorivka," napísal na svojom webe ruský denník Kommersant s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z miestnych úradov. "Na letisku sú výbuchy. Tu nám to rozbilo všetky okná," uviedla šéfka sakského okresu Viktorija Kazmirovová podľa ruskej redakcie BBC. "Výbuchov už bolo viac ako desať. Dvadsať kilometrov od Novofedorivky rinčia okná a v autách sa spúšťajú alarmy," dodal miestny novinár.

Minulý mesiac na veliteľstvo ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopole na Kryme zaútočil dron, zranených bolo šesť ľudí. Miestne úrady potom zrušili oslavy Dňa námorníctva. Od vypuknutia vojny Ruska proti Ukrajine pred 167 dňami došlo v ruskom zázemí k sérii požiarov a explózií muničných skladov, skladov pohonných hmôt a ďalších zariadení.

Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym v roku 2014 po referende, ktoré nebolo medzinárodne uznané. Polostrov, ktorý zostáva pod ruskou kontrolou, bol ušetrený intenzívneho bombardovania a delostreleckého ostreľovania, aké sa odohrávali v iných oblastiach východnej a južnej Ukrajiny od 24. februára, kedy prezident Vladimír Putin nariadil ruským ozbrojeným silám vpadnúť na Ukrajinu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá