Ruský súd predĺžil väzbu opozičnému politikovi, ktorý je uväznený za kritiku invázie na Ukrajinu

Ruský súd predĺžil väzbu opozičnému politikovi, ktorý je uväznený za kritiku invázie na Ukrajinu
Zdroj foto: Facebook/Vladimir Kara-Murza
Súd v Moskve v utorok predĺžil väzbu opozičnému politikovi a publicistovi Vladimirovi Kara-Murzovi. Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Krátko po útoku na svojho západného suseda z 24. februára Rusko prijalo zákon, ktorý zakazuje šírenie lživých informácií o vojenskej operácii na Ukrajine. Za jeho porušenie hrozí až 15 rokov väzenia a ruská justícia ho použila proti niekoľkým ľuďom s cieľom umlčať opozíciu proti vojne na Ukrajine.

Súd predĺžil 41-ročnému Kara-Murzovi väzbu do 12. októbra, uviedli ruské tlačové agentúry. Murza býval spolupracovníkom zavraždeného opozičného politika Borisa Nemcova. Sám prežil pokusy o otravu z rokov 2015 až 2017, za ktorými podľa neho stál Kremeľ, čo však ruskí činitelia odmietli. Jeho súčasné stíhanie súvisí s prejavom, s ktorým vystúpil 15. marca v arizonskej Snemovni reprezentantov a v ktorom odsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu.

Zákon zakazujúci rozširovanie lživých informácií Rusko prijalo týždeň po vpáde na Ukrajinu v situácii, keď sa proti nemu konali protesty v uliciach Moskvy alebo Petrohradu. Kremeľ tvrdí, že "špeciálna vojenská operácia" na Ukrajine sa teší širokej podpore verejnosti a rýchlo podnikol kroky na to, aby jej kritiky potlačil. Tisíce protestujúcich boli zatknutí, nezávislé médiá museli ukončiť činnosť a kritici Kremľa čelia prenasledovaniu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá