Stránky fínskeho parlamentu boli mimo prevádzky, ku kybernetickému útoku sa prihlásili Rusi

Stránky fínskeho parlamentu boli mimo prevádzky, ku kybernetickému útoku sa prihlásili Rusi
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Stránky fínskeho parlamentu boli v utorok popoludní mimo prevádzky. Portál sa podľa vyhlásenia zákonodarného zboru stal cieľom kybernetického útoku. K tomu sa neskôr na sieti Telegram prihlásila skupina ruských hackerov, ktorí zdôvodnili svoje počínanie snahou susednej krajiny stať sa členom NATO, uviedla agentúra DPA.

Stránky zákonodarného zboru prestali fungovať okolo 14:30 SELČ a v utorok večer stále neboli v prevádzke. "Parlament prijal opatrenia na obmedzenie útoku," uviedol snem v tlačovom vyhlásení. Jeho technici pracujú na obmedzení dopadu škôd a opätovnom sprevádzkovaní stránok.

Podľa vyhlásenia parlamentu sa portál stal terčom DDoS útoku, kedy sa útočníci snažia vysokým množstvom prístupov na weby naraz cez viacero počítačov stránky zahltiť.

Podľa agentúry DPA a miestnych médií sa k vyradeniu portálu z prevádzky prihlásila na sieti Telegram ruská skupina NoName057(16). Tá uviedla, že "priateľsky navštívila" susednú krajinu kvôli snahám Helsiniek vstúpiť do Severoatlantickej aliancie. Rovnaká skupina sa prihlásila k obdobným aktivitám v Poľsku či Nórsku.

Kybernetickému útoku na konci júla čelila fínska agentúra STT, čo veľmi sťažilo jej fungovanie a vydávanie správ. V apríli potom niekto zaútočil aj na portály ministerstva obrany a vlády. Fínske tajné služby varovali, že krajina bude pravdepodobne čeliť rastúcemu počtu útokov po internete z Ruska.

V reakcii na ruskú agresiu proti Ukrajine sa Fínsko a Švédsko rozhodli prehodnotiť svoju doterajšiu politiku neutrality a požiadali o vstup do NATO. O žiadosti teraz rozhodujú parlamenty členských krajín Severoatlantickej aliancie. Viac ako dve tretiny štátov NATO už s krokom súhlasili.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá