Tak takto?!: Ako vyzerá "mozog" jadrovej elektrárne

1.8.2022 09:58

Bezpečnosť jadrových elektrární je kľúčový parameter pri každej diskusii o budúcnosti a udržateľnosti energetických zdrojov. Všetky technológie sú však bezpečné len vtedy, ak nezlyhá ľudský faktor.

Jadro
Foto: TASR/AP

Štáb relácie Tak takto?! nakrúcal dnešné vydanie v priestoroch, ktoré sú úplne identické, ako bloková dozorňa reálnej jadrovej elektrárne. 

Unikátny simulátor, v ktorom sa školia a pripravujú operátori jadrových elektrární, naprojektovali a postavili slovenskí špecialisti. Je schopný verne napodobniť nielen malé prevádzkové poruchy, ale aj veľké havárie, ktoré sa odohrali napríklad v Černobyle či Fukušime. Aj na takýchto prípadoch sa operátori učia, ako reagovať pri krízovej situácii a bezpečne ju zvládnuť.

O tom, ako sa riadi jadrová elektráreň, ale aj o tom, že jej operátori musia byť psychicky odolní a absolvujú tréningy veľmi podobné tým, aké majú piloti lietadiel či dispečeri z letísk bude Anka Žitná hovoriť s riaditeľom Školiaceho strediska personálu jadrových zariadení VUJE Petrom Drobným.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok