Top udalosti týždňa: Prezidentka sa stretla s premiérom, Ukrajina a Rusko sa dohodli na vývoze obilia, v Bratislave sa konal Dúhový PRIDE
Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s premiérom Eduardom Hegerom, rokovali o koaličnej kríze. Na Slovensku sa po troch rokoch objavil prípad západonílskej horúčky. Ukrajina a Rusko sa dohodli na vývoze obilia cez Čierne more. WHO vyhlásila šírenie opičích kiahní vo svete za stav globálnej zdravotnej núdze. Bratislavu zaplavili dúhové vlajky.
Čaputová sa stretla s Hegerom
Prezidentka očakáva skoré vyriešenie koaličnej krízy, za ktorú je zodpovedná vláda. Od premiéra očakáva kroky na zabezpečenie stability vlády. Výmenu ministrov označila za jednu z možných alternatív riešenia krízy.
Vládna kríza nie je podľa nej následkom náhody. "Nie je to vírus, je to dôsledok veľmi konkrétnych udalostí, krokov a vyjadrení, ktorých podcenenie viedlo k tomu, že sme v situácii, že náš štát čelí veľkým vonkajším problémom a zároveň vnútornej nestabilite a nejasnému vývoju," vyhlásila hlava štátu.
Prezidentka zdôraznila, že nie je rozhodcom tohto sporu. Príčina bola podľa nej identifikovaná pomerne presne. Dodala, že ide už o druhú vážnu vnútropolitickú krízu od volieb. Deje sa v kontexte iných globálnych problémov, ako je inflácia, pandemická, bezpečnostná či energetická kríza.
Prezidentka po stretnutí s Hegerom: Vládna kríza nie je vírus, očakávam jej skoré vyriešenie
Premiér chce dovládnuť v štvorkoalícii
Premiér Eduard Heger vkladá všetko úsilie do toho, aby vláda dokončila volebné obdobie v štvorkoalícii. Povedal to po stretnutí s prezidentkou. Nevylučuje menšinovú vládu, ale nechce s týmto scenárom pracovať. Je podľa neho dôležité pripraviť Slovensko na ďalšie voľby tak, aby aj po nich zostavovali vládu demokratické strany.
Najbližšie týždne do konca leta chce premiér využiť na rokovania s partnermi. "Očakávam, že finálne rozhodnutie bude zrejme padať v posledné dni a posledné hodiny," doplnil.
Objavil sa prípad západonílskej horúčky
Ochorenie sa zistilo u muža vo veku nad 60 rokov z Bratislavského kraja. Nateraz nie je jasné, či ide o domáci prípad alebo bola osoba poštípaná mimo Slovenskej republiky. Epidemiologické vyšetrovanie v súvislosti s potvrdeným prípadom naďalej pokračuje.
Západonílska horúčka je akútne horúčkovité ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus z čeľade Flaviviridae. Prvýkrát ho u človeka zaznamenali v roku 1937 v Ugande. Najčastejšie je prenášané komármi. Inkubačný čas je zvyčajne dva až 15 dní, najčastejšie dva až šesť dní. Medzi klinické príznaky ochorenia patrí náhly vzostup teploty, bolesť hlavy, hrdla, pohybového aparátu, zvýšená únava, nechutenstvo, prítomnosť kožnej vyrážky.
Obilie z Ukrajiny budú vyvážať cez Čierne more
Ukrajina a Rusko v piatok v Istanbule separátne podpísali dohody s Organizáciou Spojených národov a Tureckom umožňujúce vývoz obilia z Ukrajiny cez Čierne more. Príslušný dokument za Rusko podpísali minister obrany Sergej Šojgu a za Ukrajinu minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov. Ukrajinskí predstavitelia odmietli podpísať ten istý dokument ako Rusi z dôvodu ruskej vojenskej agresie v ich krajine.
Dohody majú podľa britského denníka The Guardian umožniť aj bezpečný prevoz ruských umelých hnojív po mori, ktoré sú dôležité pre zmiernenie svetovej potravinovej krízy spôsobenej ruskou inváziou na Ukrajinu. Na slávnostnom podpise zmluvy v istanbulskom paláci Dolmabahçe bol prítomný aj generálny tajomník OSN António Guterres a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecko v spolupráci s OSN by malo zabezpečiť, aby nákladné lode vracajúce sa na Ukrajinu po vyložení obilia v zahraničných prístavoch neprevážali zbrane.
Šírenie opičích kiahní pokračuje
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila v sobotu šírenie opičích kiahní vo viac ako 70 krajinách sveta za stav globálnej zdravotnej núdze. Oznámil to šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Rozhodol som, že globálne vypuknutie opičích kiahní predstavuje (stav) ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu," povedal Ghebreyesus.
Vyhlásenie globálneho stavu zdravotnej núdze v súvislosti s opičími kiahňami znamená, že ide o "mimoriadnu situáciu" a predstavuje najvyšší stupeň výstrahy, aký WHO môže vydať. Vírus sa totiž môže rozšíriť do ďalších krajín a preto je potrebná koordinovaná globálna odozva.
Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb bolo od mája zistených viac ako 16 000 prípadov opičích kiahní v 74 krajinách sveta.
Prenos súvisí so sexuálnym stykom
Až 95 percent prípadov vírusu opičích kiahní sa medzi ľuďmi rozšírilo sexuálnym stykom. Vyplýva to z najnovšej štúdie zverejnenej vo štvrtok v odbornom periodiku New England Journal of Medicine.
Odborníci zistili, že spomedzi nakazených bolo 98 percent homosexuálnych alebo bisexuálnych mužov, 41 percent malo HIV a priemerný vek infikovaných opičími kiahňami bol 38 rokov. Za posledné tri mesiace mali infikovaní v priemere päť sexuálnych partnerov a zhruba tretina mužov uviedla, že za uplynulý mesiac navštívila sexpárty či saunu.
"Je dôležité zdôrazniť, že opičie kiahne nie sú pohlavne prenosnou infekciou v tradičnom slova zmysle; je možné sa nakaziť akýmkoľvek blízkym fyzickým kontaktom," uviedol vo vyhlásení jeden z autorov štúdie John Thornhill. Môže ísť napríklad o prenos cez respiračné kvapôčky, oblečenie či iné povrchy.
Vedci skúmali prípady opičích kiahní. Až 95 percent súviselo so sexuálnym stykom, najmä medzi mužmi
Na Slovensku zaznamenali tretí prípad
Ide o osobu z vekovej skupiny 20 až 59 rokov, k prenosu ochorenia došlo pravdepodobne v zahraničí. Osoba je neho izolovaná a hospitalizácia nebola potrebná. Súvislosť s doterajšími prípadmi na Slovensku sa nezistila.
"Osoba vyhľadala lekársku pomoc a vzhľadom na príznaky ochorenia zodpovedajúce opičím kiahňam jej bola odobratá vzorka biologického materiálu na laboratórne vyšetrovanie, na základe ktorej bola následne diagnóza potvrdená," ozrejmil Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva SR.
Slovensko plánuje kúpiť 2000 dávok vakcíny účinnej proti opičím kiahňam, potvrdilo ministerstvo zdravotníctva. Vakcína má byť podľa neho na Slovensku dostupná po úspešnom ukončení procesu darovania a distribúcie Európskou komisiou v spolupráci s výrobcom a po doručení na určené miesto dodania.
Centrum Bratislavy patrilo dvom pochodom
V centre Bratislavy sa v sobotu popoludní konal Dúhový PRIDE. Pochodu sa zúčastnilo viacero známych tvárí z prostredia politiky. Boli medzi nimi napríklad poslankyňa Národnej rady SR za SaS Jana Bittó Cigániková, podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Ako hudobný hosť podporil Pride víťaz speváckej hudobnej súťaže Adam Pavlovčin.
Sprievod prešiel z Hviezdoslavovho námestia centrom bez problémov. Polícia na zhromaždení nezaznamenala prípady narušenia verejného poriadku. Informovala o tom na sociálnej sieti. "Dopravu po trase sprievodu monitorujeme, v prípade potreby budeme verejnosť o obmedzeniach v doprave aktuálne informovať," uviedla polícia.
Na neďalekom Rudnayovom námestí pri Katedrále sv. Martina sa v rovnakom čase konalo zhromaždenie Hrdí na rodinu. Ide už o desiaty ročník pochodu, ktorý má poukázať na dôležitosť rodiny a nezastupiteľnú úlohu otca a matky pre harmonický vývoj dieťaťa.
Celý priebeh oboch zhromaždení monitoroval štáb ta3 priamo na mieste: