Rozšírenie dodávateľov nestačí na to, aby EÚ prekonala zimu bez ruského plynu

23.7.2022 12:45

Snaha Európy o diverzifikáciu dodávateľov nebude stačiť na to, aby prekonala zimu bez ruského plynu. Tento týždeň  pred tým varoval šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku Fatih Birol a vyzval na okamžité úsilie o zníženie dopytu. Informuje agentúra AFP.

Európska únia vlajka 1140 px (SITA/AP)
Foto: SITA/AP

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová podpísala začiatkom týždňa s Azerbajdžanom v dohodu o zdvojnásobení dodávok plynu v najbližších rokoch. V stredu (20.7.) Európska komisia navrhla koordinované zníženie spotreby plynu v Európe do najbližšej jari o 15 %.

Birol však upozornil, že sa nestačí spoliehať len na plyn z neruských zdrojov, keďže jednoducho nebude dostupný v objemoch, ktoré sú potrebné na nahradenie dodávok z Ruska. "A to ani vtedy, ak dodávky plynu z Nórska a Azerbajdžanu budú prúdiť na maximálnu kapacitu, ak dodávky zo severnej Afriky zostanú blízko minuloročných úrovní, ak domáca produkcia plynu v Európe bude pokračovať v najnovších trendoch a ak sa prílev skvapalneného zemného plynu LNG zvýši o podobne rekordné číslo ako v prvom polroku," vyhlásil.

Európa sa snaží dovážať viac LNG, ale má obmedzený počet terminálov na jeho vyloženie z tankerov a obmedzené sú aj súčasné kapacity jeho dodávateľov. EÚ neuvalila sankcie na ruský zemný plyn za inváziu Moskvy na Ukrajinu, ale snaží sa znížiť svoju závislosť od ruských dodávok.

Rusko už uviedlo rôzne dôvody na obmedzenie dodávok energie na Západ. Vo štvrtok, keď sa skončila údržba na plynovode Nord Stream 1, síce Moskva obnovila transport plynu cez potrubie, ale len na 40 % jeho kapacity. "Európa je teraz nútená fungovať v neustálom stave neistoty v súvislosti s dodávkami ruského plynu a nemôžeme vylúčiť ich úplné prerušenie," povedal Birol.

Šéf IEA, ktorá radí priemyselným krajinám v oblasti energetickej politiky, označil najnovšie kroky Ruska za "červený varovný signál pre Európsku úniu". Podľa analýzy IEA musia krajiny EÚ v najbližších mesiacoch naplniť svoje zásobníky na 90 % percent, aby boli schopné prečkať zimu problémov a prídelového systému,

Ak by sa aj Nord Stream 1 vráti k normálnej prevádzke a dodával normálne objemy počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov, IEA odhadla, že EÚ by potrebovala ušetriť a uskladniť ďalších 12 miliárd kubických metrov plynu, čo je ekvivalent 130 zásielok LNG tankermi. IEA odporúča tam, kde je to možné, presunúť výrobu elektriny zo zemného plynu na iné palivá a zároveň obmedziť klimatizáciu v budovách, aby sa znížil dopyt po elektrine. 

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok