Greenpeace znepokojuje situácia v Černobyli. Skúma tam rádioaktivitu

18.7.2022 11:46

Medzinárodný tím pod vedením nemeckej pobočky environmentálnej organizácie Greenpeace študuje mieru rádioaktivity v okolí jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyli po tom, čo v marci 2022 elektráreň na vyše mesiaca obsadili ruské invázne jednotky. Informuje o tom tlačová agentúra Belga.

Černobyľ 1140px (SITA/AP)
SITA/AP

Mimovládna organizácia Greenpeace vo svojom pondelkovom vyhlásení uviedla, že jej výskumný projekt sa uskutočňuje so súhlasom ukrajinskej vlády. "Prvýkrát od začiatku ruskej invázie sa vykonajú nezávislé merania a bude možné posúdiť tvrdenie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), že došlo síce k zvýšeniu rádioaktivity, ale len na dostatočne nízkej úrovni, aby to nepredstavovalo významné riziko pre životné prostredie alebo pre ľudí," uvádza sa vo vyhlásení Greenpeace.

Environmentálna organizácia spochybňuje nezávislosť MAAE, pretože zástupca riaditeľa tejto agentúry, Michail Chudakov, dlhodobo pracuje pre ruskú jadrovú spoločnosť Rosatom. "Chceme zistiť, čo sa stalo priamo na mieste. Informácie od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu  sú nedostatočné," povedal novinárom Jan Van de Putte, jadrový expert Greenpeace Belgicko, ktorý sa zúčastňuje na misii v Černobyle.

Aktivistov z Greenpeace znepokojuje najmä skutočnosť, že príslušníci ruských okupačných síl v priebehu marca vykopali v blízkosti bývalej černobyľskej elektrárne, kde sa v pôde nachádza veľké množstvo rádioaktívnych častíc, množstvo zákopov. Výsledky štúdie medzinárodného tímu Greenpeace budú prezentované v Kyjeve v stredu 20. júla.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok