ROZHOVOR: Matovič a Blaha sú majstri Facebooku. Neuškodil by im detox, hovorí expert
OĽANO a Sme rodina sa na bilbordoch chvália 200 eurami na dieťa a nájomnými bytmi. Ani jedno z nich však ešte nie je realitou. Strana SaS vypovedala koaličnú zmluvu a predostrela premiérovi svoje požiadavky. Ak nebudú splnené, sulíkovci odídu z vlády. Najvyšší vládni činitelia si posielajú štipľavé odkazy na sociálnych sieťach. O koaličnej kríze sme sa rozprávali s marketingovým odborníkom Pavlom Minárom.
Sú bilbordy OĽANO a Sme rodina z etického hľadiska v poriadku? Nejde o zavádzanie voličov?
V komerčnej sfére sa vždy v prvom rade komunikuje ten najväčší benefit. Často je to aj benefit, ktorý v tej danej chvíli ešte dostupný nie je, no jedného dňa bude. Ako príklad môžeme použiť predstavenie modelu auta s nejakou výkonnosťou. Tento daný model však ešte nemusí existovať alebo byť na predaj na Slovensku. Výrobca to však robí, aby dal najavo, že tento benefit má alebo bude mať k dispozícii. Či je to etické, to ja neriešim. Keď však občania prídu na to, že to čo sa na bilbordoch píše, nie je úplná pravda, väčšinou na to nebudú reagovať pozitívne. Obe hnutia si uvedomujú, že potrebujú nárast preferencií, a preto týmto spôsobom komunikujú svoje hlavné naratívy. Zároveň môžeme špekulovať nad tým, či si takto nepripravujú pôdu na prípadné predčasné voľby.
Podarilo sa im týmito bilbordmi dosiahnuť svoj cieľ?
Sčasti áno. Z niektorých ankiet vyplynulo, že ľudia sú spokojní so schválením protiinflačného balíka, pretože im v peňaženkách pribudne 200 eur. Keď si uvšak vedomia, že to ešte nie je schválené, respektíve, že 200 eur nedostane každý, nahnevá ich to ešte viac. V našom odvetví sa hovorí, že 'nič vám nemôže ublížiť viac ako dobrá reklama'. V tomto prípade je dobrou reklamou to, že vláda dá ľuďom 200 eur. No ak ich nedostanú, budú sa citíť oklamaní. Treba dávať pozor, ako daný benefit predávate. Ak sa táto kampaň bude dať tlmočiť ako klamstvo, politikom to nepomôže.
Čím si vyvetľujete, že na prvý pohľad ľúbivé projekty Igora Matoviča, ako napríklad očkovacia lotéria či príspevok za očkovanie, mu nepridali na popularite?
Igor Matovič sa stal tak nedôveryhodným, že už mu nepomôžu ani takéto opatrenia. Ak v Maďarsku Viktor Orbán niečo sľúbi, väčšina ľudí mu uverí, že urobí aspoň niečo, aby svoj sľub splnil. V očiach Slovákov Igor Matovič nie je takýmto lídrom. Naopak, skôr im svojím správaním znepríjemňuje život.
Percentá OĽANO v prieskumoch klesajú. Môže im pomôcť práve ich prorodinná politika? Zaberá to ešte na slovenského voliča?
Téma prorodinnosti a konzervatívnosti je zaujímavá pre pomerne podstatnú časť slovenskej populácie. Môže sa však stať, že hnutiu túto tému zoberú konzervatívnejšie strany. Myslím si totiž, že tento postoj OĽANO nie je autentický. Za Matovičov návrh hlasovali aj poslanci z iných táborov, aby mohli svojim voličom povedať: 'Podporili sme rodinu.' Ak pôjdu s témou prorodinnej politiky do volieb konzervatívnejšie strany, získajú hlasy práve na úkor OĽANO.
SaS vypovedala koaličnú zmluvu. Ako tento krok zamáva jej imidžom v očiach verejnosti? Prospeje mu alebo uškodí?
Závisí to od toho, ako celá koaličná kríza dopadne. Dôležité je, aby to nebola klasická 'sulíkovčina'. Videli sme to pri plošnom testovaní či lockdowne. SaS tvrdila, že takéto návrhy nesmú za žiadnu cenu prejsť, no napokon ich odobrila. Richard Sulík sa zrejme snaží využiť to, že spomedzi koaličných strán má aktuálne najvyššie preferencie. Možno sa pohráva s myšlienkou, že v predčasných voľbách by bola jeho strana silnejšia ako teraz. Pri SaS ale býva zvykom, že reálny volebný výsledok strany je slabší, než boli jej predvolebné preferencie. Táto myšlienka by sa tak Sulíkovi mohla vypomstiť.
Igor Matovič reagoval na utorkové vyjadrenia Richarda Sulíka na sociálnej sieti. A to jediným slovom: Tliachaniny. Je práve Matovič tým, ktorý na Slovensku začal ako prvý robiť politiku na sociálnych sieťach?
Igor Matovič a Ľuboš Blaha sú v tomto majstri. Treba uznať, že v časoch svojej najväčšej popularity využíval Matovič Facebook vo svoj prospech veľmi dobre. Sociálne siete sa však naozaj stali miestom, kde sa vedú vojny. Možno by neuškodil detox a trochu triezvejšie uvažovanie.
Súčasná koaličná kríza je predovšetkým konfliktom dvoch ľudí. Dokáže tento konflikt zasiahnuť aj do komunálnej politiky smerom k jesenným voľbám?
Hovorí sa, že miestne koalície sa vytvárajú jednoduchšie, pretože tí ľudia sa medzi sebou veľmi dobre poznajú. Pre politikov v mestských a obecných samosprávach môžu byť komunálne voľby príležitosťou dať svojim straníckym šéfom lekciu v tom, ako spolu vychádzať a riešiť problémy v regiónoch.
Je predvolebná kampaň už v plnom prúde?
Myslím si, že áno. Všetko tomu nasvedčuje.
Pavol Minár pôsobí na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave od roku 2019. Zároveň vedie marketingový butik Inspirations Minar. Podľa ročenky Kto je kto mesačníka Stratégie (september 2017) je „jedným z najznámejších slovenských odborníkov na marketing,“ píše sa na webe FMK UCM.
Pavol Minár bol v stredu hosťom Anky Žitnej v relácii Tak takto?!. V rozhovore okrem iného prezradil, s akými heslami by mohli ísť politické strany do nasledujúcich parlamentných volieb. Celý diel relácie si môžete pozrieť TU.