RTVS má nového šéfa. Poslanci parlamentu podporili Ľuboša Machaja

TA3
30.6.2022 11:45

Novým generálnym riaditeľom RTVS bude Ľuboš Machaj. Poslanci národnej rady ho do funkcie zvolili vo štvrtkovom hlasovaní. Za Machaja hlasovalo 89 poslancov zo 122 prítomných. Proti bolo 12, zdržalo sa 21 poslancov. Parlament vyberal šéfa medzi Machajom a súčasným šéfom RTVS Jaroslavom Rezníkom. Výsledky oznámili v pléne NR SR. Rezníka vo voľbe podporilo 29 poslancov, proti bolo 49, zdržalo sa 44.

RTVS má nového (staronového) šéfa. Poslanci parlamentu podporili Rezníka/Machaja
TASR/Jaroslav Novák

Telerozhlas bude Machaj viesť najbližších päť rokov, predseda NR SR Boris Kollár informoval, že funkčné obdobie mu začína plynúť 2. augusta. Machaj v minulosti zastával manažérske pozície, v RTVS bol na na poste programového riaditeľa televízie i rozhlasu, s RTVS naďalej externe spolupracuje, podieľa sa dramaturgicky na programe Trojky.

O funkciu riaditeľa RTVS sa pôvodne uchádzalo osem kandidátov, ešte pred voľbou sa kandidatúry vzdal Daniel Živica. Plénum teda v stredu vyberalo zo siedmich kandidátov, okrem Machaja a Rezníka kandidovali Tibor Búza, Peter Janků, Vladimír Seman, Peter Badač a Ivan Golian. Do štvrtkovej opakovanej voľby postúpili Machaj a Rezník.  

Ďalší koaličný úspech, hovorí Šipoš

Šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš verí, že príchodom nového riaditeľa sa uvoľní napätá atmosféra v RTVS. Vníma to ako ďalší koaličný úspech. Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský označil Machaja za slušného človeka s morálnym kreditom. Dodal, že Machaj označil za svoju prioritu deeskaláciu napätia v RTVS a sľubuje aj zlepšenie spravodajstva či viac boja proti dezinformáciám.

Čekovský by do budúcna podporil čo najväčšie odpolitizovanie voľby šéfa RTVS. Verejnú voľbu a expertnú komisiu, ktorú zriadil výbor, označil za dobré kroky smerom k väčšej transparentnosti voľby. 

"Poradná komisia je ukážkou toho, že odborná verejnosť môže do tohto procesu vstupovať," povedal na tlačovej konferencii. Financovanie telerozhlasu musí byť podľa Čekovského zastabilizované, dodal, že v súčasnosti je rozdrobené, sú tam napríklad výpadky koncesií. Necháva na novom riaditeľovi, aby diskusiu na tému financovania otvoril.

Šipoš informoval, že na zasadnutí klubu OĽANO sa budú venovať tým členom, ktorí sa snažili konať individuálne. Povedal to v súvislosti s tým, že György Gyimesi vo štvrtok nehlasoval a v stredu podporil Rezníka.

SaS víta znemu

Aj SaS víta zmenu na poste šéfa telerozhlasu. "Veríme, že sa pánovi Machajovi podarí skvalitniť verejnoprávne médiá a priblíži ich úrovni okolitých krajín," povedal v stanovisku strany člen kultúrneho výboru Roman Foltin (SaS).

Koalícia mohla zmeniť spôsob voľby šéfa RTVS, no neurobila tak, myslí si Konrád Rigó z mimoparlamentnej Aliancie. "Pokiaľ voľbu šéfa verejnoprávneho média nezreformujeme, nemôžeme očakávať výsledok bez politického kupčenia," uviedol v stanovisku. Táto koalícia podľa neho dokáže skoncovať s predchádzajúcou érou, ale nedokáže nastoliť novú. "Voľba nového generálneho riaditeľa je toho ukážkovým príkladom. (...) Aj keď panuje širokospektrálny konsenzus, že Jaroslav Rezník nemôže pokračovať, čisto negatívna voľba nestačí," uzavrel.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok