Stratil plachosť, prevracal nádoby na odpad, chodil do záhrad. Zásahový tím usmrtil problémového medveďa

TA3 TASR
27.6.2022 16:32

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky v nedeľu 26. júna vo večerných hodinách usmrtil problémového jedinca medveďa hnedého v obci Sučany v Martinskom okrese. Informovala o tom hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková.

Medveď hnedý v doline Zadné Meďodoly v  júni 2017.
TASR/Milan Kapusta

Medveď podľa nej svojím správaním a častými návštevami Sučian a ďalších okolitých obcí v podhorí Národného parku Malá Fatra mohol ohroziť bezpečnosť obyvateľov.      

Zásahový tím ŠOP SR monitoroval pohyb a správanie medveďa v intraviláne obce Sučany i v ďalších blízkych lokalitách. Trojročný samec medveďa hnedého s hmotnosťou 50 kilogramov sa pohyboval v blízkosti ľudských obydlí, vyhľadával odpad z ľudskej potravy, pravidelne prevracal odpadové nádoby a vchádzal obyvateľom do záhrad.

"Pri stretnutí s človekom nejavil známky plachosti a vykazoval nízku senzitivitu na plašenie. Všetky metódy plašenia boli neúčinné. Jeho správanie bolo vyhodnotené ako riziko ohrozenia zdravia a života ľudí," uviedla Bocková.

Umiestnenie medveďa do odchovného zariadenia nebolo v tomto prípade možné, išlo o jedinca navyknutého na voľný život v prírode a nebola by možná jeho adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok