Ukrajinská armáda sa nevzdá, kým nezíska späť celý Donbas, povedal Zelenskyj

Ukrajinská armáda sa nevzdá, kým nezíska späť celý Donbas, povedal Zelenskyj
Zdroj foto: TASR/AP
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na sobotu v reakcii na dobytie mesta Lyman na severe Doneckej oblasti ruskými vojskami zopakoval, že ukrajinská armáda sa nevzdá, kým nedobyje späť celé územie Donbasu. Podľa ranného hlásenia ukrajinského generálneho štábu Rusko v Doneckej oblasti pokračuje v ofenzíve, vrátane raketových útokov.

Ruská armáda tam opäť v niektorých oblastiach ostreľovala aj civilnú infraštruktúru, uviedol generálny štáb.

"Ak si okupanti myslia, že Lyman alebo Severodoneck budú ich, tak sa mýlia," povedal Zelenskyj v nočnom videoprejave. "Donbas bude ukrajinský, bude tam viať iba ukrajinská vlajka a žiadna iná," zdôraznil podľa agentúry DPA. Dodal, že ukrajinská armáda bráni krajine všetkými dostupnými prostriedkami. "Robíme všetko pre posilnenie armády," povedal ukrajinský prezident.

Situáciu na Donbase označil Zelenskyj však za veľmi náročnú vzhľadom na ruské raketové útoky. "Moskva tam používa maximum delostrelectva a záloh," povedal.

Podľa gubernátora Luhanskej oblasti Serhija Hajdaja je pod neustálym ostreľovaním mesto Severodoneck, kde sa vedú boje v uliciach. Hajdaj tiež v sobotu ráno uviedol, že v tomto východnom regióne je asi 10-tisíc ruských vojakov. Podľa agentúry Reuters nemožno tento údaj nezávisle overiť.

Podľa ranného hlásenia ukrajinského generálneho štábu ukrajinská armáda za uplynulý deň odrazila osem útokov na Donbase, zničila päť tankov, desať obrnených vozidiel a štyri ďalšie vozidlá ruských ozbrojených síl. "Nepriateľ pokračuje vo vyskladňovaní zastaraných zbraní a vojenského vybavenia zo skladovacích stredísk pre mobilizačné nasadenie. Vo Voronežskej oblasti sa cvičia záložníci," uviedol aj generálny štáb s odkazom na ruskú oblasť pri hraniciach s Ukrajinou.

V piatok ukrajinský generálny štáb potvrdil stratu mesta Lyman na severe Doneckej oblasti, keď uviedol, že sa tu teraz Rusi za pomoci delostrelectva pokúšajú upevniť svoje postavenie. Ruské jednotky pokračujú v snahe obkľúčiť Severodoneck a Lysyčansk.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá