Kaliňákovi pomohol za mreže aj Fico. Sudca mal podozrenie, že sa obaja obvinení navzájom koordinujú

TA3
6.5.2022 18:47

Robertovi Kaliňákovi pomohol za mreže aj Robert Fico. Presnejšie - jeho reči o udavačoch, ktoré chrlil na tlačových besedách. Aj toto vyplýva z uznesenia súdu, ktorý poslal exministra vnútra do väzby. Sudca mal podozrenie, že sa obaja obvinení navzájom koordinujú. Pri kritike vyšetrovania veľkých káuz totiž zneli veľmi podobne. Kaliňák je ale na rozdiel od svojho šéfa už dva týždne za mrežami.

Ešte v dobrej nálade prišiel Robert Kaliňák pred sudcu, ktorý ho napokon poslal do väzby, aby neovplyvňoval svedkov. Osudným sa mu stali aj jeho silné vyjadrenia na tlačovkách.

Podľa uznesenia sudcu takéto a podobné tvrdenia exministra vnútra môžu u svedkov, ktorých treba vypočuť, vyvolať obavu, dokonca strach pravdivo vypovedať. Kaliňák takúto optiku odmietol. Paradoxne, Kaliňákovi priťažila podobná rétorika s Robertom Ficom. Podľa uznesenia v nej sudca počul vzájomnú koordináciu. Šéf Smeru sa však väzby báť nemusí – parlament ho podržal.

Aj keď Kaliňák na súde tvrdil, že jeho obvinenie je politicky motivované, sudcu nepresvedčil. Ten ho označil za dôvodné, a to najmä v kontexte kauzy Očistec. Exministrovi priťažili aj svedkovia, ktorí tvrdia, že boli pri tom, keď sa na úrade vlády rozdávala nadpráca. Kaliňák to odmietol – vraj takúto pamäťovú stopu nemá. Vlani parlament kolúznu väzbu skrátil na 5 mesiacov. Kaliňák má ale smolu – trestný právnik vysvetľuje, že pre neho zmena neplatí.

Kaliňákovi ale zostala šanca, že sa z väznice dostane oveľa skôr. Na budúci týždeň bude Najvyšší súd SR rozhodovať o jeho sťažnosti proti vzatiu do väzby. Ak mu vyhovie, Kaliňák pôjde na slobodu.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok