Odsúdený poslanec parlamentu nemôže byť asistentom, nemá nárok ani na odstupné, uviedol právnik

TA3 TASR
16.4.2022 14:18

Pokiaľ je poslanec Národnej rady SR právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, okrem straty mandátu nemá nárok ani na odstupné a nemôže byť ani asistentom poslanca. Uviedol právnik Vincent Bujňák z Univerzity Komenského v Bratislave.

NR SR parlament 1140 px
TASR/Pavol Zachar

"Poslancovi štandardne v závislosti od času výkonu mandátu patrí po jeho zániku ešte plat počas troch mesiacov, ak vykonával mandát poslanca aspoň päť rokov. Nárok však nemá poslanec, ktorému zanikol mandát dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol odsúdený za úmyselný trestný čin," povedal Bujňák.

Pripomenul, že právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin sa dotýka aj možnosti vykonávať funkciu asistenta poslanca, pretože zákon vyžaduje na jej výkon bezúhonnosť. "Za bezúhonného sa pre tieto účely nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin," dodal.

V prípade rozsudku pre šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu došlo podľa Bujňáka k strate poslaneckého mandátu. Kotlebu v kauze kontroverzných šekov odsúdil Najvyšší súd SR na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody s jedenapolročnou skúšobnou dobou.

"Podľa ústavy zaniká poslancovi mandát dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin, a preto v tomto prípade došlo k zániku mandátu," myslí si Bujňák.

Kotleba tvrdí, že vzhľadom na podmienečné odloženie výkonu trestu mandát nestráca. Chce si ho preto naďalej uplatňovať. Kancelária NR SR uviedla, že zatiaľ nemá k dispozícii rozsudok v Kotlebovej kauze v písomnej forme. Aj Mandátový a imunitný výbor NR SR podľa jej predsedníčky Anny Andrejuvovej čaká na písomné oznámenie.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok