Agentúra si posvietila na influencerov, propagandu v tichosti pretláčajú cez sociálne siete

TA3/hm ČTK
6.4.2022 14:00

Peking na platformách od Facebooku po TikTok v tichosti vybudoval sieť internetových osobností, ktoré opakujú názory čínskej vlády a servírujú propagandu nič netušiacim používateľom po celom svete. Desiatky účtov operujú takmer ako jeden muž, pričom vyzdvihujú čínske prednosti, odvádzajú pozornosť od kritiky porušovania ľudských práv a presadzujú vládny pohľad na medzinárodné otázky vrátane vojny na Ukrajine.

facebook mobil sociálna sieť 1140px (SITA/AP)
SITA/AP

Na základe vlastného vyšetrovania to tento týždeň napísala agentúra AP. Jedným z chápadiel rýchlo rastúcej vplyvnej operácie sú aj účty prevádzkované pod menom Vica Li. Na TikToku, Youtube, Facebooku a Instagrame sa svojím státisícom sledujúcich prezentujú ako profily "milovníčky jedla", ktorých cieľom je poučiť fanúšikov o čínskej kultúre a uľahčiť im tak prípadnú návštevu krajiny. Tvárou týchto účtov je, samozrejme, žena, ktorá je zároveň vedená ako reportérka čínskej štátnej televízie CGTN. A akokoľvek svojim fanúšikom tvrdí, že všetky svoje kanály spustila sama, z profilu na Facebooku je zjavné, že ich spravuje najmenej deväť ľudí.

Svet mojimi očami

Analytická spoločnosť Miburo, ktorá mapuje zahraničné dezinformačné operácie, eviduje najmenej 200 takýchto "influencerov" s väzbami na čínsku vládu alebo jej médiá, ktoré tvoria obsah v 38 jazykoch. "Vidíte, ako sa snaží infiltrovať každú jednu z týchto krajín," povedal šéf skupiny a bývalý agent amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Clint Watts. "Vo finále je to o čírom objeme. Keď budete isté publikum dostatočne dlho bombardovať rovnakými naratívmi, ľudia im nakoniec budú mať tendenciu veriť," pokračoval.

Keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu, "cestovateľka" a "novinárka" Li Ťing-ťing zverejnila na Youtube video s titulkom "Ukrajinská kríza: Západ ignoruje vojny a skazu, ktoré prináša na Blízky východ", v ktorom zosmiešňuje amerických novinárov informujúcich o vojne. Nebolo to jej jediné video s proruskou propagandou, ako sú tvrdenia o genocíde spôsobenej Ukrajinou alebo o zodpovednosti Spojených štátov a NATO za ruskú inváziu.

V popise svojho kanálu Li Ťing-ťing uvádza, že chce svojim viac ako 20-tisíc odberateľom ukázať "svet svojimi očami". Samozrejme, vo svojich videách, ktoré majú desaťtisíce pozretí, neuvádza, že je tiež reportérkou CGTN, a že názory, ktoré formuluje, sú zároveň známymi stanoviskami čínskej vlády.

AP indentifikovala desiatky podobne vystupujúcich osobností, ktorých účty majú dohromady vyše desať miliónov sledujúcich a odberateľov. Na platformách ako sú Facebook, Twitter a Youtube, ktoré sú v Číne prevažne blokované, sa prezentujú ako nezávislí komentátori či bližšie nešpecifikovaní novinári, pričom mnohí z nich sú v skutočnosti pracovníkmi štátnych médií ako je CGTN alebo agentúra Nová Čína. Zároveň veľkú časť tvoria ženy.

Čínska pani influencerka

"Zjavne prišli na to, že 'čínska pani influencerka' je tou správnou cestou," komentoval situáciu Watts. Takmer všetky monitorované účty si okrem toho na Facebooku platili reklamy zacielené na užívateľov ako obsah štátnych kanálov, predovšetkým na TikToku a Youtube.

Používateľov môžu k týmto účtom priťahovať snímky krás čínskej prírody, ktoré nijako nenaznačujú, že daný kanál produkuje i štátom odsúhlasenú propagandu. Príkladom takejto tvorby je instagramový profil vedený pod menom Jessica Zangová, ktorá v priebehu nedávnej olympiády v Pekingu prinášala fotografie slnkom zaliateho a zasneženého lyžiarskeho rezortu v provincii Sin-ťiang. Autorka, ktorá tiež pracuje pre CGTN a na Facebooku má 1,3 milióna sledujúcich, sa opisuje ako tvorkyňa videí a blogerka s cieľom prinášať "krásne fotky a videá o živote v Číne".

Fotky turistických destinácií však nie sú jediným, čo na svoje účty nahráva. V jednom videu napríklad Zangová robí rozhovory s cudzincami v Pekingu, ktorí ospevujú čínsku komunistickú stranu a hovoria, že nie sú sledovaní vládou, ako si myslia ľudia v zahraničí. "Skutočne chceme viac ľudí informovať... o tom, aká je Čína v skutočnosti," uvádza Zangová.


Ona a Li Ťing-ťing na žiadosť AP o komentár nereagovali. Vica Li neodpovedala na dlhý zoznam otázok, vo videu na Youtube však uviedla, že nesúhlasí s rozhodnutím Facebooku a Instagramu označovať jej príspevky ako tvorbu štátom kontrolovaného média. Čínska ambasáda vo Washingtone zistenie komentovala tak, že "čínske médiá a novinári nezávisle vykonávajú normálne aktivity", a že svet by nemal predpokladať, že ich prácu riadi čínska vláda.

Zdieľanie za peniaze

Súbežne s čínskymi "influencermi" sa na Youtube či Twitteri presadzuje rastúca skupina anglicky hovoriacich tvorcov propagujúcich propekinské oznámenia. Jedným z nich je Brit Jason Lightfoot, ktorý sa vlani zúčastnil viactýždňovej akcie usporiadanej CGTN s cieľom rozšíriť jej sieť komentátorov. Lightfoot túto väzbu na čínsku štátnu televíziu vo svojom youtubovom profile nezmieňuje, zatiaľ čo zbiera milióny pozretí s videami ako "Lži západných médií o Číne" alebo "Olympiáda sa obrátila proti USA".

Na rôznych kanáloch sa pritom často súčasne objavujú videá na rovnaké motívy. V priebehu zimnej olympiády napríklad ako Lightfoot, tak Američan Cyrus Janssen žijúci v Kanade, v rovnaký deň zdieľali videá vyzdvihujúce medailové úspechy americko-čínskej lyžiarky Eileen Guovej, pričom použili rovnakú fotku športovkyne narodenej v USA a reprezentujúcej Čínu.

Lightfoot na žiadosť o komentár nereagoval, Janssen však AP povedal, že jeho videá majú za cieľ vzdelávať ohľadom Číny. Tiež uviedol, že nikdy neprijal žiadne peniaze od čínskej vlády, keď sa ho ale pýtali na spoluprácu okrem iného aj s čínskymi technologickými spoločnosťami, reagoval otázkami ohľadom platu reportéra AP. Zároveň AP našla videá, ktoré ukazujú, ako Janssen vystupuje vo vysielaní CGTN.

Dvojica youtuberov z USA a Juhoafrickej republiky Matthew Tye a Winston Sterzel sa domnieva, že tvorba videí je v mnohých prípadoch platená Čínu. Minulý mesiac sa totiž dvaja tvorcovia ocitli v e-mailovej konverzácii, v ktorej spoločnosť vystupujúca ako Hong Kong Pear Technology žiadala internetové osobnosti o zdieľanie reklamy na istú turistickú destináciu v Číne. Tye a Sterzel, ktorí v krajine prežili roky, avšak vystupujú ako kritici tamojšej vlády, sa rozhodli fingovať záujem o ponuku a začali si s jej autormi dopisovať.

Čoskoro im prišiel nový návrh: zverejniť propagandistické video o tom, že Covid-19 neprišiel z Číny, ale od amerických jeleňov. Pripojená bola i ponuka na odmenu vo výške 2000 dolárov. "Dajte vedieť, či máte záujem," stálo v e-maile, pod ktorým bol podpísaný istý Joey.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok