V uzavretej zóne v okolí Černobyľa sú stále ruskí vojaci. Z areálu sa však stiahli, boli vystavení radiácii

TA3 TASR
1.4.2022 11:59

V uzavretej zóne v okolí nefunkčnej jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyli sa stále nachádzajú ruskí vojaci, uviedol v piatok ráno šéf ukrajinskej štátnej agentúry, ktorá má túto zónu na starosti. Informuje o tom denník The Guardian.

Jevhen Kramarenko z uvedenej agentúry v štátnej televízii potvrdil, že ruské sily, ktoré v prvý deň invázie – 24. februára –  prevzali kontrolu nad Černobyľom, sa síce už stiahli z areálu elektrárne, avšak ich prítomnosť bola spozorovaná v jej okolí.

V noci na piatok ukrajinská štátna jadrová energetická spoločnosť Energoatom informovala, že ruskí vojaci oblasť okolo nefunkčnej elektrárne Černobyli opustili, pretože boli vystavení vysokým dávkam radiácie, keď v kontaminovanej oblasti kopali zákopy.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu však tvrdenie ukrajinských činiteľov nebola schopná nezávisle overiť a požiadala ich o poskytnutie ďalších informácií.

Uzavretá zóna vznikla okolo elektrárne v Černobyli krátko po tom, čo explózia reaktora spôsobila v roku 1986 najhoršiu jadrovú katastrofu na svete.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok