Rusi v Černobyle kopali zákopy. Z oblasti odišli zrejme pre choroby z ožiarenia

1.4.2022 07:00

Ruskí vojaci opustili oblasť okolo nefunkčnej jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyli, pretože boli vystavení vysokým dávkam radiácie, keď v kontaminovanej oblasti kopali zákopy, uviedla v noci na piatok ukrajinská štátna jadrová energetická spoločnosť Energoatom.

černobyľ, 1140x
TASR/AP

"Treba poznamenať, že sa potvrdili informácie o opevneniach a zákopoch, ktoré (ruskí vojaci) vybudovali priamo v Červenom lese, ktorý je najviac znečisteným miestom v (černobyľskej) uzavretej zóne," napísala spoločnosť Energoatom prostredníctvom aplikácie Telegram. "Nie je teda prekvapujúce, že okupanti boli vystavení značným dávkam radiácie a pri prvom náznaku choroby z ožiarenia spanikárili," pokračuje vyhlásenie.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu však tvrdenie ukrajinských činiteľov nebola schopná nezávisle overiť a požiadala ich o poskytnutie ďalších informácií. Odborník na jadrovú energiu Edwin Lyman navyše pre agentúru AP uviedol, že je "nepravdepodobné", aby veľký počet vojakov naraz začal vykazovať príznaky choroby z ožiarenia. Je však možné, že niekoľko ruských vojakov pri kopaní narazilo na rádioaktívny materiál, ktorý ich ožiaril, čo vystrašilo ostatných, dodal Lyman.

"Na území jadrovej elektrárne v Černobyle už nie sú žiadni cudzinci," uviedla vo štvrtok na Facebooku ukrajinská štátna agentúra, ktorá dohliada na uzavretú zónu okolo tejto bývalej elektrárne. V prvý deň invázie – 24. februára – ruské okupačné vojská prevzali kontrolu nad černobyľskou lokalitou, kde sa stále skladuje rádioaktívny odpad. Ruské jednotky sa 4. marca zmocnili aj Zázporožskej jadrovej elektrárne, najväčšej v Európe, a vyvolali poplach, keď ostreľovanie spôsobilo požiar vo výcvikovom zariadení.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok