Ruská agresia vyburcovala aj Írsko. Neutrálne bolo už v druhej svetovej vojne, teraz zvažuje zmenu

TA3 TASR
14.3.2022 11:36

Írsko bude musieť po útoku Ruska na Ukrajinu prehodnotiť svoju dlhoročnú vojenskú neutralitu, uviedol írsky premiér Micheál Martin. Írsko je neutrálne od 30. rokov 20. storočia, pričom neutralitu si zachovalo aj počas druhej svetovej vojny.

Ruská agresia vyburcovala aj Írsko. Neutrálne bolo už v druhej svetovej vojne, teraz zvažuje zmenu
ČTK

Premiér však zdôraznil, že v otázke ruskej invázie na Ukrajinu nie je jeho krajina politicky ani morálne neutrálna. Írsko podľa premiéra musí reagovať na narušenie medzinárodného poriadku zo strany Ruska a tiež na rastúce kybernetické hrozby. Írsky zdravotnícky systém vlani čelil rozsiahlemu kybernetickému útoku.

Ako dodal Martin pre BBC, na súčasnú situáciu musí urýchlene reagovať aj Európska únia. "Nejde o obyčajnú vojnu, ale o hybridnú kybernetickú vojnu. Tá má následky pre Európsku úniu a tiež Írsko, ktoré sa stáva zraniteľnejším," spresnil. "Rovnako musíme vo všeobecnosti zvážiť našu vojenskú neutralitu. Nie sme vojenskou mocnosťou, najlepšie vieme pomôcť humanitárnym spôsobom a mierovým úsilím," vyhlásil írsky premiér.

O prípadnom referende o írskej neutralite je však priskoro hovoriť, povedal minister zahraničných vecí a obrany Simon Coveney. S premiérom sa zhodol na tom, že momentálne je potrebné sústrediť sa najmä na Ukrajinu, podporu pre utečencov a poskytovanie humanitárnej pomoci.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok