Mysleli si, že idú na vojenské cvičenia do Bieloruska. Traja ruskí zajatci prehovorili

Mysleli si, že idú na vojenské cvičenia do Bieloruska. Traja ruskí zajatci prehovorili
Zdroj foto: TASR/AP
Traja ruskí zajatci, policajti, ktorí sa zúčastnili na ruskej invázii, vystúpili v Kyjeve na tlačovej konferencii. Podľa ich slov si pôvodne mysleli, že idú na vojenské cvičenia do Bieloruska. Do poslednej chvíle vraj nechceli uveriť tomu, že vstúpia na ukrajinské územie.

Prenos z tlačovej konferencie priniesla ukrajinská agentúra Unian. "Chcel by som sa vám najprv ospravedlniť. Ako sami viete, okolnosti nie sú úplne normálne," povedal na úvod konferencie jeden zo zajatcov podplukovník Dmitrij Astachov. "Až do konca sme neverili tomu, že skutočne vstúpime na ukrajinské územie. Povedali nám, že sa v Bielorusku budeme zúčastňovať spoločných cvičení," dodal.

Podobne sa vyjadril aj druhý zajatec, ktorý sa tiež domnieval, že idú do Bieloruska na cvičenie. Príkaz k presunu na Ukrajinu podľa neho vydal priamo prezident Vladimir Putin. "Vo februári nás zhromaždili na cvičení v Bielorusku a 24. februára prišiel rozkaz, že sa máme presúvať na územie Ukrajiny" uviedol inšpektor informačnej a dokumentačnej jednotky Jevgenij Spiridonov.

Zajatec vysvetlil, že on a jeho kolegovia mali spolu s ruskými ozbrojenými silami postupovať na Kyjev a poskytnúť im podporu pri ovládnutí a po jeho dobytí "rôznym spôsobom potlačiť protiprávne konanie zo strany ukrajinského civilného obyvateľstva".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá