Slovensko dnes stojí na správnej strane dejín. Rusko porušuje medzinárodné právo, hovorí Heger

Slovensko dnes stojí na správnej strane dejín. Rusko porušuje medzinárodné právo, hovorí Heger
Zdroj foto: TA3 / David Duducz
Slovensko dnes stojí na správnej strane dejín. V reakcii na situáciu na Ukrajine to po utorkovom mimoriadnom rokovaní Bezpečnostnej rady SR povedal predseda vlády Eduard Heger.

Poznamenal, že Slovensko je v koalícii krajín, ktoré odsudzujú správanie Ruska a sú rozhodnuté urobiť všetko pre zachovanie mieru. Rusko podľa Hegera ničí dobré susedské vzťahy s Ukrajinou i celým demokratickým svetom a porušuje medzinárodné právo.

"Robí to sústavne od roku 2014, keď anektovalo Krym, podporovalo ozbrojený konflikt so separatistami na Donbase a aktuálne uznalo separatistické oblasti za nezávislé štáty," povedal premiér. Týmito krokmi sa podľa neho vracajú do Európy príznaky vojny, ničenia a zabíjania.

"Demokratický svet dnes stojí pri Ukrajine," povedal premiér. Ako ďalej uviedol, Ukrajina dostáva rôznorodú pomoc od mierumilovných štátov vrátane Slovenska. "Ruský imperializmus musí byť zastavený. Prezident Putin nesmie mať ani na chvíľu pocit, že násilím vytvorí na Ukrajine ruský protektorát a po vzore bývalých komunistov spustí železnú oponu," vyhlásil predseda vlády SR. "Želáme si demokratickú, zvrchovanú a prosperujúcu Ukrajinu," povedal. Zároveň doplnil, že je potrebné posilniť vlastnú obranyschopnosť.

Ruská federácia uznala nezávislosť separatistických entít na východe Ukrajiny - tzv. Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky. Lídri Francúzska, Nemecka a Spojených štátov označili rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina za "jasné porušenie minských mierových dohôd" a avizujú, že to nezostane bez odpovede. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj považuje krok Kremľa za "porušenie suverenity a územnej celistvosti" Ukrajiny. Podobný názor má aj generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá