Boje o medaily priniesli jedinečné príbehy. Toto sú najväčšie osobnosti olympijských hier v Pekingu

TA3 TASR
21.2.2022 14:20

Na zimných olympijských hrách v Pekingu sa konalo 109 súťaži a každý boj o medaily priniesol jedinečný príbeh. Vybrali sme desať osobností hier, ktorých počínanie pod piatimi kruhmi v Pekingu výrazne zarezonovalo.

Boje o medaily priniesli jedinečné príbehy. Toto sú najväčšie osobnosti olympijských hier v Pekingu
TASR/AP

Johannes Thingnes Bö (Nór.) biatlon - 4 zlatá, 1 bronz:

Dvadsaťosemročný Nór v nedávnej minulosti biatlonu dominoval. V sezóne 2018/2019 získal dokonca nielen veľký krištáľový glóbus, ale aj štyri malé. Po narodení syna Gustava v roku 2020 však dal zreteľne najavo, že naháňanie sa za každou trofejou pre neho nebude hlavnou prioritou. Pred Pekingom sa na neho akoby trochu zabudlo. V individuálnych pretekoch zvíťazil iba vo šprinte v Annecy. Vo Svetovom pohári mu patrí až 5. priečka. 

Napriek tomu v Pekingu ukázal svoju kvalitu a stal sa najúspešnejším účastníkom hier zo všetkých športov. Ku zlatu z vytrvalostných pretekov z Pjongčangu pridal štyri najcennejšie kovy. Pamätným zostane predovšetkým jeho finiš v pretekoch miešaných štafiet, keď na cieľovej rovinke zdolal Francúza Quentina Fillona Mailleta i Rusa Eduarda Latypova. Triumfoval aj v šprinte, "masáku" a mužských štafetách.

Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö oslavuje v cieli po jeho víťazstve pretekov mix štafety v biatlone na ZOH 2022 v Pekingu, v stredisku Čang-ťia-kchou 5. februára 2022. TASR/AP

Alexander Boľšunov (ROC) beh na lyžiach - 3 zlatá, 1 striebro, 1 bronz

Dvadsaťpäťročný Rus v Pekingu dokázal zatieniť ďalšieho všestranného bežca Johannesa Kläba, hoci Nór si prišiel po dve zlatá v šprinte i tímšprinte. Boľšunov sa poučil z minuloročných MS v Seefelde a nenastúpil do každej disciplíny, vynechal šprint. Na náročných tratiach pri nízkych teplotách dominoval v skiatlone, na skrátenej päťdesiatke (30 km) a v prospech ROC rozhodol štafetu. 

Pri Rusovi je tiež dôležité zdôrazniť, že jeho výkonnosť má prirodzený progres, už pred štyrmi rokmi v Pjongčangu získal štyri cenné kovy. Boľšunov je permanentne na očiach dopingových komisárov a štartuje pravidelne vo Svetovom pohári, aj keď mu poklesne forma. Jeho úspech v Pekingu nikoho neprekvapil a nevyvolal otázniky.

Bežec na lyžiach Ruského olympijského výboru (ROC) Sergej Usťugov drží vlajku ROC pred cieľom v nedeľnej štafete na 4x10 km v stredisku Čang-ťia-kchou na ZOH 2022 v Pekingu v nedeľu 13. februára 2022. TASR/AP

Suzanne Schultingová (Hol.) šortrek - 2 zlatá, 1 striebro, 1 bronz

Šortrek je spoločne s krasokorčuľovaním najsledovanejší zimný šport v Ázii. Preto je obzvlášť obdivuhodné, že najúspešnejším účastníkom hier v Pekingu sa v ňom stala 24-ročná Holanďanka. Schultingová dokázala obhájiť zlato na trati 1000 m, triumfovať s kolegyňami v štafete, získať striebro na 500 m i bronz na 1500 m. Na medailový stupeň tak vystúpila vo všetkých troch individuálnych súťažiach.

 Johannes Strolz (Rak.) alpské lyžovanie - 2 zlatá 1 striebro

Z príbehov alpských lyžiarov upútal ten 29-ročného Rakúšana, ktorý sa ešte v lete ani nezmestil do reprezentácie. Napokon mal však v Číne zo všetkých alpských lyžiarov najlepšiu medailovú bilanciu. Strolz triumfoval v kombinácii a druhú priečku obsadil v slalome. Dokázal napodobniť svojho otca Huberta, ktorý má taktiež dve individuálne medaily z olympiády, v Calgary 1980 získal zlato v kombinácii a striebro v obrovskom slalome. Johannes navyše pridal druhé zlato v tímovej súťaži.  

Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) biatlon - 3 zlatá, 2 bronz

Najúspešnejšou ženou sa na pekinských hrách stala 31-ročná aktuálna líderka Svetového pohára. Röiselandovú dokonale naladil zlatý úspech v úvodnej miešanej štafete a následne ovládla šprint i stíhacie preteky. V zbierke mala z Pjongčangu dve striebra, jej medailová kolekcia sa tak rozšírila na sedem cenných kovov.

Quentin Fillon Maillet (Fr.) biatlon - 2 zlatá, 3 striebra

Ani líder celkového poradia SP nemôže odchádzať z Číny nespokojný. Obzvlášť ak si vybojoval svoje vôbec prvé medaily pod piatimi kruhmi. Fillon Maillet triumfoval vo vytrvalostných pretekoch a v stíhačke. Iba tesne sa nestal prvým biatlonistom s medailovým ziskom v šiestich súťažiach. V záverečných pretekoch s hromadným štartom však na záverečnej položke trikrát minul a dobehol štvrtý.  

Rakúsky lyžiar Johannes Strolz sa teší zo zlatej medaily v alpskej kombinácii mužov v stredisku v Jen-čchingu počas ZOH 2022 v Pekingu vo štvrtok 10. februára 2022. TASR/AP

Eileen Gu (Čína) akrobatické lyžovanie - 2 zlatá, 1 striebro

Osemnásťročná rodáčka z USA, prezývaná aj "žabia princezná",  bola tvárou hier pre domácich priaznivcov a očakávania miliardového národa dokázala naplniť.  Zlato získala v disciplíne Big Air i na U-rampe, striebro pridala v disciplíne slopestyle. Dokázala navyše presvedčiť čínske elity, aby jej udelili výnimku a mohla si ponechať americké občianstvo, hoci to podľa tamojších zákonov nie je možné. Guová vyhlásila, že sa chce stať mostom medzi oboma národmi. Čína aj jej zásluhou obsadila v medailovej bilancii 3. priečku, najlepšiu v jej zimnej histórii. Prezývajú ju „Žabia princezná“. Môže za to jej zelená prilba, ktorú mala raz počas pretekov.

Francesco Friedrich (Nem.) boby - 2 zlatá

Nemecko opäť raz dominovalo v ľadovom tobogane. Triumfovalo v deviatich z desiatich disciplín, ktoré sa v ňom konali. Ťažil z toho predovšetkým pilot bobistov Francesco Friedrich, ktorý ako prvý v histórii obhájil zlato v dvojboboch i štvorboboch.  

Nemeckí bobisti Francesco Friedrich a Thorsten Margis pózujú na pódiu so zlatými medailami po súťaži dvojbobov na ZOH 2022 v Pekingu, v stredisku Jen-čching 15. februára 2022. TASR/AP

Ireen Wüstová (Hol.) rýchlokorčuľovanie - 1 zlato, 1 bronz

Tridsaťpäťročná veteránka triumfovala na trati 1500 m a bronz získala v tímovej stíhačke. Svoju úctyhodnú zbierku tak rozšírila na šesť najcennejších kovov, päť strieborných medailí a dva bronzy. Dokázala navyše vystúpiť na stupeň víťazov na piatych hrách v sérii. Uznanie si zaslúži aj jej dlhoročná súperka z ľadového oválu Martina Sábliková. 

Česká trojnásobná olympijská šampiónka dokázala vybojovať bronz na 5000 m a medzi najlepšiu trojicu sa dostala na štvrtej olympiáde v rade. Ako bude pokračovať kariéra oboch je otázne, veď Claudia Pechsteinová dokázala v Pekingu v 49 rokoch postúpiť v pretekoch s hromadným štartom zo semifinále do finále. Nemka sa predstavila v kariére na ôsmych hrách.

Niklas Edin (Švéd.) curling - 1 zlato

Nielen mnohonásobní medailisti na hrách si zaslúžia obdiv, hlavne ak súťažia v športe, v ktorom veľa disciplín nie je. Švédsky skipper patril dlhé roky medzi špičku a zlata sa dočkal v 36 rokoch. Medailu získal na tretích hrách v sérii, v Kórejskej republike prehral finálový súboj s Američanmi, pred ôsmimi rokmi v Soči získal bronz.  

Holandská rýchlokorčuliarka Ireen Wüstová vyhrala v pretekoch SP na 1500 m v holandskom Heerenveene v sobotu 15. decembra 2018. TASR/AP
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok