Slovenské elektrárne rokujú s vládou. Hľadajú riešenia, ako pomôcť zraniteľným skupinám

TA3 TASR
14.2.2022 19:48

Slovenské elektrárne rokujú so zástupcami vlády. SE hľadajú riešenie, ako pomôcť zraniteľným skupinám odberateľov elektriny. Uviedla to hovorkyňa SE Oľga Baková.

Slovenské elektrárne Enel 1140px (TASR)
TASR

"Spoločnosť hľadá riešenie, ako pomôcť zraniteľným skupinám odberateľov elektriny na Slovensku v období extrémne komplikovaného obdobia na trhu s energiami v Európe. Bez toho, aby bola bezprostredne ohrozená budúcnosť najväčšieho výrobcu elektriny v republike," konštatovala Baková.

Rast cien energií a potravín zasiahne podľa analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska najmä najnižšie príjmové skupiny v dôsledku 'fixného' charakteru týchto výdavkov. "Konflikt na Ukrajine by, samozrejme, prispel k ďalšiemu rastu cien obilnín a energetických komodít. Nákladové faktory sú naďalej zdrojom aktuálne vysokej inflácie tak v SR, ako aj v krajinách EÚ," spresnili analytici z NBS.

Rizikom pre nasledujúce mesiace ostávajú podľa analytika UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomíra Koršňáka najmä ceny energií, ktoré sú pod silným geopolitickým tlakom. K ich zdražovaniu prispieva aj silnejúci globálny dopyt, či snaha o ekologizáciu ich výroby. V súvislosti so zdražovaním cien energií a potravín sa prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok stretla s ministrom práce Milanom Krajniakom. Rokovali o potrebe pomôcť domácnostiam, ktoré majú problém zvládať účty za energie a fakticky sa nachádzajú v pásme energetickej chudoby.

"Spravidla sa pod energetickou chudobou chápe percentuálne vyjadrenie nákladov na energie domácnosti v pomere k jej čistým príjmom. Pokiaľ náklady na bývanie prekročia isté percento z celkových životných nákladov, znamená to, že takáto rodina už má vážny problém zabezpečiť svoje ostatné výdavky. Mala by mať preto nárok na príspevok na bývanie, ako je to aj v iných krajinách," uviedla prezidentka na sociálnej sieti.

Pokračovala, že sa to týka najmä matiek samoživiteliek, ľudí pracujúcich za nízke mzdy i samostatne bývajúcich dôchodcov. Podotkla, že príspevok na bývanie dnes poberá iba približne 30.000 domácností, hoci podľa odhadov expertov sa môže nachádzať v pásme energetickej chudoby dokonca každá piata slovenská domácnosť. Krajniak prezidentku uistil, že situácia takejto zraniteľnej skupiny ľudí je v centre jeho pozornosti. Zároveň hľadá rozpočtovo priechodné spôsoby, ako im pomôcť.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok