Hrozí vojna a zodpovednosť nesie Rusko, vyhlásil znovuzvolený prezident Steinmeier

13.2.2022 15:28

Rusko nesie "zodpovednosť" za možnú vojnu na Ukrajine, vyhlásil v nedeľu Frank-Walter Steinmeier krátko po svojom znovuzvolení za nemeckého spolkového prezidenta.

Frank-Walter Steinmeier 1140 px (SITA/AP)
Foto: SITA/AP

"Hrozí nebezpečenstvo vojenského konfliktu, vojny vo východnej Európe - a zodpovednosť za to nesie Rusko", vyhlásil Steinmeier (66) v prejave pred Spolkovým zhromaždením (Bundesversammlung), ktoré ho zvolilo v nedeľu na druhé päťročné funkčné obdobie.

Podľa agentúry AP Steinmeier taktiež uviedol, že "má zodpovednosť za všetkých ľudí, ktorí žijú v našej krajine". Povedal, že je nestranný, ale nie neutrálny, pokiaľ ide o demokraciu. "Kto bojuje za demokraciu, bude ma mať na svojej strane. Kto ju napadne, bude ma mať ako oponenta," zdôraznil prezident. Steinmeier získal 1045 z 1437 hlasov odovzdaných v Spolkovom zhromaždení, informovala predsedníčka Spolkového snemu (Bundestag) Bärbel Basová.

Prezidenta v Nemecku volí osobitný orgán, Spolkové zhromaždenie, ktoré je zložené z členov Spolkového snemu a nemeckých občanov s pasívnym volebným právom, ktorých volia jednotlivé krajinské snemy. Dlhoročný politik a sociálny demokrat Steinmeier dostal podporu všetkých troch vládnucich strán - sociálnych demokratov z SPD, liberálov z FDP i Zelených. Podporil ho taktiež aj opozičný konzervatívny blok CDU/CSU.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok