Starobylé mesto odkrylo kus histórie. V kráľovstve krížili ťavy, aby získali supernosiča

TA3 ČTK hm
14.2.2022 06:00

V starobylej Hatre, ktorá kedysi existovala medzi Perzskou a Rímskou ríšou, v dnešnom severnom Iraku, sa pokúšali vytvoriť krížencov ázijských a arabských tiav. Chceli získať silnejšie zviera schopné prenášať väčší náklad. Dokazujú to reliéfy, ktoré sa stále nachádzajú na fasáde chrámu zasvätenom predislamskej bohyni Allat.

Superťavy
TASR/AP

Informácie o tom priniesol izraelský denník Haarec. Archeológovia, ktorí publikovali na túto tému článok v odbornom časopise Antiquity, sa domnievajú, že vládcovia Hatry dovážali ťavy dvojhrbé zo vzdialenej Strednej Ázie, aby ich skrížili s ťavami jednohrbými, alebo dromedármi, ktoré žili vtedy v Arábii. Krížence mali byť statnejšie a schopné väčšej záťaze. Toto kríženie bolo súčasťou širšej politiky Hatry, ktorá si chcela získať väčší podiel na obchodovaní v púštnej Arábii, domnieva sa archeológ z univerzity v Padove Massimo Vidale. Hatra by tým nadobudla väčšiu nezávislosť od Perzie a Rímskej ríše.

Chrám takmer zničil Islamský štát

Príbeh krížencov odhalili záchranné práce na chráme bohyne Allat (arabsky Al-lát) uctievanej v minulosti Arabmi na Blízkom východe. Chrám bol postavený okolo roku 168 nad bývalou svätyňou, ale má za sebou desaťročia nezáujmu a neskoršieho drancovania z rokov 2014 až 2017, kedy v tejto oblasti dnešného Iraku pôsobil Islamský štát.

Sochy ľudí boli zničené a časť objektu strhnutá buldozérmi, avšak IS stavbu, na rozdiel od ďalších cenných historických pamiatok v Iraku a Sýrii, úplne nezdevastoval. Vidale sa domnieva, že jedným z dôvodov môže byť fakt, že chrám nechal po prvýkrát zreštaurovať niekdajší iracký prezident Saddám Husajn, ktorého meno je vyryté na mnohých kameňoch stavby. V službách IS bolo mnoho ľudí z bývalej Saddámovej armády a mali záujem zabrániť zničeniu objektu spomínajúceho aj na Saddáma. 

Súčasné reštaurátorské práce realizovali talianski odborníci a nad jedným z vchodov našli preklad s dvoma radmi tiav vyrytých do kameňa. Zvieratá sú obrátené k ľudskej postave, zrejme k prvému panovníkovi Hatry Sanatrukovi I.

Islamský štát_pamiatky TASR/AP

Ťavu spájali s bohyňou lásky

Väčšina z týchto tiav je jednohrbá, v Arábii vtedy bežne videné a ľahko rozlíšiteľné od dvojhrbých ázijských. Avšak tie vpredu sa líšia - majú veľké chumáče srsti na hlave, krku a predných nohách. A tiež malú priehlbinu v hrbe, čo skoro vyzerá, akoby mali dva, avšak nie tak úplne. To je podľa Vidaleho typické pre krížence, ktoré sa stále chovajú niekde v Strednej Ázii. Prečo ale niekdajší umelci venovali toľko úsilia tomu, aby zachytili zvieratá s takouto presnosťou? Archeológovia sa domnievajú, že blízkosť kríženca a postavy panovníka znamená, že kráľovská rodina bola do získavania nového druhu zapojená a jej cieľom bolo získať podiel na obchodovaní v Arábii.

Tieto krížence dávali viac mlieka, lepšie znášali ťažké klimatické podmienky a uniesli 400 až 500 kilogramov nákladu, teda dvojnásobok v porovnaní s prvotnými druhmi. Krížence boli teda cenné zvieratá. Chovať ich však bolo nákladné. Nielen preto, že bolo potrebné priviezť dvojhrbé ťavy z veľmi vzdialených krajov, ale tiež preto, že rovnako ako v prípade mul sú tieto krížence neplodné, takže bolo nutné kríženie opakovať každú generáciu.

Superťavy TASR/AP (ilustračné)

To, že sú na chráme podoby tiav, neprekvapuje. Ťava bola spájaná s Allat, bohyňou lásky a spravodlivosti. Jej predchodkyňou je mezopotámska Ištar. Starí izraeliti, ktorí v čase prvého chrámu (950 až 586 pred naším letopočtom) zďaleka neboli monoteistickí, ju nazývali Ašéra. Allat sa objavuje aj v apokryfnej moslimskej tradícii. Podľa nej prorok Mohamed pôvodne povoľoval tým, ktorí prijali islam, aby sa ďalej modlili k nej aj iným pohanským bohom.

Hra s ohňom

Pretože Allatiným zvieraťom bola ťava, uctievali ju púštne kmene, pre ktoré bola nevyhnutným prostriedkom na prežitie a prosperitu. To mohlo byť dôvodom, prečo nechal Sanatruk chrám zasvätiť Allat - chcel upevniť svoje vzťahy s arabskými obchodníkmi. Nie je náhodou, že priestranstvo pred chrámom slúžilo ako trhovisko a miesto odpočinku karaván.

Vládnuca dynastia Hatry chcela zasvätením chrámu a kontrolou nad krížením tiav využiť "púštnu silu" arabských kmeňov, domnieva sa Vidale. Ako iné malé štáty regiónu bola nárazníkom medzi mocnými ríšami a vazalom jednej z nich, Perzie. Vládcov Hatry však toto postavenie netešilo a snažili sa získať väčšiu nezávislosť.

"Tak ako ostatní na okraji ríše sa snažili zbaviť sa povinnosti platby daní centrálnej mocnosti a byť nezávislí. Preto Sanatruk importoval uctievanie arabskej bohyne a urobil zo seba ochrancu obchodu tým, že zabezpečil "superťavy". Zrejme za to požadoval podiel na zisku," myslí si Vidale. 

Spočiatku táto hra s ohňom Hatre prechádzala a kráľovstvo prosperovalo. Peržania však svojím niekdajším spojencom ich odpadlíctvo nikdy nezabudli. Okolo roku 241 ich kráľ Šápur I. v rámci vojny s Rímom Hatru obsadil a mesto vyplienil. Zostalo opustené až do našich čias.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok