Teplé mlieko i kozmetické procedúry. V púšti prevádzkujú luxusný hotel, kam smú len ťavy

Teplé mlieko i kozmetické procedúry. V púšti prevádzkujú luxusný hotel, kam smú len ťavy
Zdroj foto: TASR/AP (ilustračné)
V saudskoarabskej púšti vyrástol dočasný hotel pre veľmi netradičnú klientelu. V prepočte za 100 eur na noc poskytujú nocľah a kozmetické služby ťavám, ktoré sú v tomto bohatom ropnom kráľovstve Perzského zálivu uctievanými zvieratami.

Píše o tom agentúra AFP. V meste Rumá, ležiacom asi 100 kilometrov severovýchodne od metropoly Rijád, si ťava Umajra Kahtáního dva týždne užívala čistenie, zastrihávanie srsti, zahrievanie alebo kŕmenie teplým mliekom. To všetko uprostred nekonečného červeného piesku. Stredisko otvorilo svoje brány v rámci prestížneho Festivalu tiav kráľa Salmána bin Azíza Saudiho, ktorý sa koná od decembra do januára, a počas neho sa v súťažiach krásy udeľujú ceny v celkovej hodnote až 60 miliónov eur.

Majú kóje i zdravotnú starostlivosť

"Je to veľmi pohodlné. Moja ťava tu má k dispozícii starostlivosť a pravidelný zdravotný dohľad," hovorí podnikateľ Umajr Kahtání (51) z Rijádu. Pobyt ťavy v hoteli ho vraj vyjde na 140-tisíc až 190-tisíc eur. Dlhoročný milovník tiav Umajr Kahtání si spomína na časy, kedy účastníci festivalu museli sami stavať stany a starať sa o svoje zvieratá. V "hoteli" pod šírim nebom je teraz 120 kójí pre jedno či dve zvieratá. Päťdesiatka zamestnancov vynakladá všetku energiu na kŕmenie a rozmaznávanie všetkých ubytovaných tiav.

Hotel vznikol, "aby ochránil a poskytol starostlivosť ťavám, ale tiež aby odľahčil ich majiteľov," hovorí Muhammad Harbí, ktorý má na festivale na starosti médiá. Zariadenie bolo prínosné aj pre samotných usporiadateľov, pretože za mesiac trvania festivalu pobyty a poskytované služby vyniesli 1,4 milióna eur.

Ťavám pichali botox

Arabské ťavy prezývané "koráby púšte" sú v skutočnosti jednohrbé dromedáre. Odnepamäti sa používali na cestovanie po rozľahlých púštnych oblastiach Arabského polostrova a stali sa symbolom Perzského zálivu. Chov tiav je v regióne tiež mnohomiliónovým priemyselným odvetvím a v priebehu roka sa tam konajú mnohé akcie, od súťaží krásy až po ťavie závody. V Saudskej Arábii môžu bohatí nadšenci minúť státisíce eur za obstaranie a starostlivosť o najkrajšie ťavy.

Súťaže krásy na festivale na počesť kráľa sú založené na náročných kritériách, najdôležitejší je tvar a veľkosť pyskov, krku a hrba. Niektorí súťažiaci sú pre výhru ochotní urobiť viac, ako len zaplatiť noc v luxusnom hoteli. V decembri bolo niekoľko majiteľov tiav zo súťaže vylúčených, pretože ich ťavy dostali botoxové injekcie. Za túto metódu skrásľovania zvierat, ktorá je prísne zakázaná, hrozia pokuty až 23-tisíc eur.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá