Ceny energií rastú, koaličná rada sa ale na riešeniach zatiaľ nedohodla

TA3 TASR
1.2.2022 15:25

Koaličná rada sa v pondelok nedohodla na riešení rastu cien energií. Vyplýva to z vyjadrení predsedov klubov OĽANO Michala Šipoša a klubu SaS Anny Zemanovej.

plynový sporák plyn 1140 px (TASR/Pavel Neubauer)
TASR/Pavel Neubauer

"Na včerajšiu koaličnú radu ministerstvo hospodárstva donieslo iné dáta ako minule, preto sa musí konkrétne riešenie prepracovať. Ministerstvo financií navrhlo riešenie a momentálne čakáme na stanovisko SaS," uviedol Šipoš.

"Energie by mali byť predmetom rokovania vlády budúci týždeň. Zatiaľ nebudeme komentovať alternatívy, vzhľadom na to, že sa prepočítavajú rôzne možnosti," povedala Zemanová.

Čo sa týka voľby predsedu Najvyššieho kontrolného úradu, Zemanová potvrdila, že termín predloženia návrhov sa posunul na 17. februára a voľba by sa mala konať až na marcovej schôdzi parlamentu. "Zároveň sme sa v koalícii dohodli na verejnom vypočutí kandidátov," priblížila. Na otázku, či sa post prenechá opozícii tak, ako bývalo zvykom v minulosti, reagovala tým, že ide o dôležitý úrad, preto bude aj verejné vypočutie kandidátov.

Rezor spresnil, kedy chce návrhy predstaviť

Rezort hospodárstva uviedol, že návrh opatrení na riešenie krízy spôsobenej nárastom cien elektriny aj plynu plánuje predstaviť na štvrtkovom zasadnutí Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti. Koaličná rada v pondelok vraj diskutovala najmä o ich finančnom zabezpečení. Riešenie zabezpečenia týchto zdrojov bude súčasťou návrhu, ktorý má byť predložený na vládu počas februára.

Štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek pripomenul, že ministerstvo spolu s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví prijalo opatrenia na zníženie cien energií pre spotrebiteľov v celkovej výške približne 144 miliónov eur. "Na strane poplatkov sa nám tak v tomto roku síce podarilo dosiahnuť markantné zníženia, za ktoré by nám za normálnych okolností všetci tlieskali, avšak čo nám to pomôže v situácii, keď cena elektriny na voľnom trhu vystrelí z 50 na 250 eur a niekoľkonásobne zmaže všetky dosiahnuté úspory," uviedol Galek.

Koaličná rada podľa štátneho tajomníka hľadala riešenia pre najviac dotknutých energetickou krízou. V rámci neregulovaných odberateľov ide najmä o verejný sektor, teda nemocnice, školy, škôlky či domovy sociálnych služieb. Ďalšie krízou dotknuté neregulované subjekty sú napríklad individuálne bytové kotolne či prevádzkovatelia centrálneho zásobovania teplom, ktorí nakupovali plyn na kúrenie až po začatí prudkého trhového nárastu cien energií, teda po lete minulého roku.

Navrhované zníženie dane z pridanej hodnoty na potraviny alebo energie Galek nepovažuje za riešenie. "Musím súhlasiť s ministerstvom financií, ktoré má dane v kompetencii a v minulosti sa vyjadrilo, že vypustenie DPH na časovo obmedzené obdobie toho veľa nerieši. V prípade úľavy platby DPH by išlo predovšetkým o domácnosti, ktoré sú u nás dostatočne chránené reguláciou. Okrem toho, DPH by sa po skončení obdobia tak či tak musela vrátiť naspäť, diera v štátnom rozpočte by však ostala," dodal Galek.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok