Francúzi a Nemci dosiahli nové rekordy v počte nakazených koronavírusom, rastú aj hospitalizácie

TA3 TASR
26.1.2022 13:42

Sedemdňová incidencia – teda počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom na 100-tisíc obyvateľov za týždeň – prekonala v Nemecku po prvý raz hranicu 900. Francúzsko hlásilo v utorok rekordný prírastok prípadov nákazy koronavírusom: za posledných 24 hodín tam potvrdili 501.635 nových infekcií. Denný prírastok nakazených v krajine vôbec prvýkrát prekročil hranicu pol milióna,

Francúzi a Nemci dosiahli nové rekordy v počte nakazených koronavírusom, rastú aj hospitalizácie
TASR/AP

Viac ako 30-tisíc hospitalizovaných

Informovala agentúra AFP. Vo francúzskych nemocniciach je aktuálne viac než 30-tisíc pacientov covidom, čo je najvyšší počet od novembra 2020. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je však len niečo vyše 3700 chorých, čo je menej než na vrchole predchádzajúcich vĺn pandémie. 

Francúzsko v súčasnosti zaznamenáva najvyššie prírastky nakazených spomedzi veľkých európskych krajín, čo je spôsobené šírením vysokoinfekčného variantu omikron. Za posledný týždeň tam v priemere pribúdalo viac než 360-tisíc prípadov denne.

Napriek súčasnému vysokému tempu šírenia nákazy francúzska vláda minulý týždeň zverejnila harmonogram postupného uvoľňovania epidemických opatrení od 2. februára. Od pondelka začali v krajine platiť prísnejšie obmedzenia pre obyvateľov nezaočkovaných voči covidu.

Prísne obmedzenia pre nezaočkovaných

Francúzi, ktorí sa nedali zaočkovať alebo ešte neprekonali ochorenie Covid-19, už nebudú mať prístup do reštaurácií, barov, kultúrnych zaradení alebo na športové podujatia. Rovnako nebudú môcť cestovať diaľkovými vlakmi a lietadlami. Dvoma dávkami vakcíny je už zaočkovaných viac než 77 percent Francúzov. 

To, ako Francúzsko zvládne súčasnú vlnu pandémie, bude mať podľa agentúry AFP kľúčový význam pre aprílové prezidentské voľby. Očakáva sa, že sa v nich bude uchádzať o znovuznovuzvolenie prezident Emmanuel Macron, ktorý však svoju kandidatúru ešte oficiálne neoznámil.

Rekordy padli aj v Nemecku

Podľa agentúry DPA to vyplýva z údajov Inštitútu Roberta Kocha zo stredajšieho rána. Informovala o tom agentúra DPA. Týždňová incidencia v Nemecku v stredu dosiahla hodnotu 940,6. Predošlý deň to bolo 894,3. Pred týždňom bola ešte incidencia na úrovni 584,4 a pred mesiacom na hodnote 220,7.

Za posledných 24 hodín v Nemecku zaznamenali 164-tisíc nových prípadov infekcie. Pred presne týždňom bol denný prírastok nakazených 112.323. Nárast sa pripisuje vysokonákazlivému koronavírusovému variantu omikron.

Odborníci však predpokladajú, že rastie počet nezachytených prípadov, a to čiastočne preto, že testovacie kapacity a zdravotnícke úrady sú čoraz viac na hranici svojich možností, približuje DPA.  

Údaje zverejnené v stredu tiež ukázali, že za posledných 24 hodín zomrelo v spolkovej republike v súvislosti s koronavírusom ďalších 166 ľudí, čo je pokles oproti predošlému týždňu, keď bolo úmrtí 239. Podľa utorkovej správy RKI dosiahol počet ľudí v nemocniciach za posledných sedem dní na 100-tisíc obyvateľov 4,07.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok