V Česku pribudlo rekordných 30-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom

V Česku pribudlo rekordných 30-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom
Zdroj foto: TASR/AP
Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Česku 30.350 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie. Oproti minulému týždňu je to nárast o 10-tisíc prípadov.

Informoval o tom v utorok spravodajský portál TN.cz s odvolaním sa na údaje českého ministerstva zdravotníctva. Počet prípadov v Česku tak vôbec prvýkrát prekročil hranicu 30-tisíc. Predchádzajúci rekord zaznamenali v tejto krajine minulý týždeň v utorok, keď pribudlo 28.469 prípadov, uvádza spravodajský portál iDnes.cz.

Vykonali takmer 150-tisíc testov

Z celkového počtu PCR testov (takmer 150-tisíc), ktoré v Česku v pondelok vykonali, bolo pozitívnych takmer 38 percent. Reinfekcia bola v pondelok zaznamenaná u vyše 3-tisíc ľudí. Tieto prípady pritom ministerstvo nezarátava do súhrnného počtu prípadov, ale eviduje ich zvlášť.

Zvýšil sa tiež počet hospitalizovaných pacientov s covidom. V uplynulých šiestich dňoch ich počet klesal, avšak v pondelok prudko stúpol. V nemocnici je s covidom v súčasnosti hospitalizovaných takmer 1700 ľudí, čo je o 150 viac ako deň predtým. Vo vážnom stave leží v nemocnice 207 ľudí infikovaných covidom.

Napriek stúpajúcemu počtu prípadov zatiaľ v Česku nezaznamenali zvyšujúci sa počet úmrtí. Ten v porovnaní s minulým týždňom dokonca klesol. V pondelok totiž v krajine zaznamenali 14 úmrtí súvisiacich s covidom, zatiaľ čo týždeň predtým to bolo 26, vyplýva z údajov českého rezortu zdravotníctva.

Najhoršie je to v okolí Prahy

Čo sa týka počtu prípadov, situácia je najhoršia v okresoch, ktoré sa nachádzajú v tesnom okolí Prahy. V okrese Praha - západ evidujú 2699 infikovaných na 100-tisíc obyvateľov, v okrese Praha-východ je to 2632 a v hlavnom meste 2321. Z dát českého ministerstva zdravotníctva tiež vyplýva, že koronavírus sa v súčasnosti najviac šíri medzi deťmi vo veku od šesť rokov a mladistvými do 19 rokov.

Od začiatku pandémie sa v Česku koronavírusom nakazilo už vyše 2,79 milióna ľudí a v súvislosti s covidom zomrelo už vyše 37-tisíc ľudí. Plne zaočkovaných je takmer 6,8 milión obyvateľov Česka.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá