Vyzvali na koniec diskriminácie. Vyše 100 predstaviteľov katolíckej cirkvi sa prihlásilo k LGBT komunite

Vyzvali na koniec diskriminácie. Vyše 100 predstaviteľov katolíckej cirkvi sa prihlásilo k LGBT komunite
Zdroj foto: TASR/AP (Ilu)
Vyše 100 predstaviteľov katolíckej cirkvi v Nemecku sa verejne priznalo k príslušnosti k LGBT komunite. Vo vyhlásení, ktoré v pondelok zverejnili online, vyzvali na ukončenie praxe "diskriminácie a vylúčenia", akú zažili v cirkvi.

Skupina 125 osôb vrátane kňazov, vzdelávacích a administratívnych pracovníkov požaduje "slobodný prístup ku všetkým pastoračným povolaniam" a ukončenie "systému utajovania, dvojitých štandardov a nečestnosti", s akým sa podľa ich vyjadrenia v cirkvi stretávajú v cirkvi témy týkajúce sa komunity LGBT.

"Nadviazanie neheterosexuálneho vzťahu či uzavretie (takéhoto) manželstva nikdy nesmie byť považované za porušenie lojality ani za následnú prekážku v zamestnaní či dôvod na prepustenie (zo služby)," uviedli signatári vyhlásenia.

Kampaň podporil aj arcibiskup

Hamburský arcibiskup Stefan Hesse podporil spomínanú kampaň slovami: "Cirkev, v ktorej sa ľudia musia skrývať z dôvodu svojej sexuálnej orientácie, nemôže byť podľa môjho názoru v súlade s duchom Ježišovho učenia."

Otázka homosexuálnych vzťahov spôsobuje v katolíckej cirkvi napätie medzi konzervatívcami a liberálnejšie orientovanými kruhmi, pričom samotný pápež František má k tejto téme ambivalentný postoj, pripomína AFP.

František napríklad verejne podporil právnu ochranu pre registrované partnerstvá homosexuálov a odobril potrebu zákonov, ktoré takýto zväzok umožňujú, Vatikán však neskôr vysvetlil, že sa jeho vyjadrenia týkali len právnej, a nie cirkevnej oblasti. Vatikánska Kongregácia pre náuku viery zároveň vydala vlani vyhlásenie, v ktorom objasňuje, že katolícka cirkev nemôže požehnávať homosexuálne zväzky, ktoré považuje za "hriech".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá