"Skrátenie vyšetrenia zo zhruba 20 minút na dve až štyri minúty je veľkým benefitom predovšetkým u detí, ktoré ešte nedokážu či už z dôvodu veku, alebo svojho ochorenia spolupracovať pri vyšetrení. A kým v minulosti deti museli absolvovať dve vyšetrenia, nový prístroj umožňuje kombinovať statickú aj kinetickú perimetriu v rámci jedného vyšetrenia," vysvetlil riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň. Zároveň poďakoval OZ Pomáhame deťom NÚDCH za aktivity, vďaka ktorým sa ústavu podarilo prístroj získať.
Perimeter slúži na vyšetrenie zorného poľa napríklad u pacientov s glaukómom či ochorením zrakového nervu. Pomáha tiež pri diagnostike u detí s rôznymi ochoreniami.
"Súčasťou prístroja sú testy pre statickú a kinetickú perimetriu, bielo-bielu, žlto-modrú a farebnú perimetriu. Jednotlivé testy nám umožňujú bližšie špecifikovať typ poruchy u dieťaťa," uviedla primárka Kliniky detskej oftalmológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH Beáta Bušányová. Priblížila, že kinetická perimetria umožňuje zistiť rozsah a defekty zorného poľa. Statická perimetria hodnotí kvantitatívne zmeny, akými sú veľkosť a hĺbka defektov.
"Prístroj umožňuje tiež kontrolu fixácie a spoľahlivo dokáže vyhodnotiť falošné odpovede pacienta. Veľkým pomocníkom pre lekárov je aj regresná analýza, vďaka ktorej môžu dlhodobo sledovať vývoj ochorenia u dieťaťa," doplnila Kamenická.