Vo veku 75 rokov zomrel Jiří Plachý, herec a dabér s vynikajúcim hlasom

TA3 TASR
21.1.2022 20:36

Vo veku 75 rokov zomrel vo štvrtok český herec Jiří Plachý mladší. Informovalo o tom pražské Divadlo na Vinohradoch, kde pôsobil viac ako 50 rokov. Plachý hral aj vo filmoch, televíznych seriáloch a inscenáciách a bol vynikajúcim dabérom.

Vo veku 75 rokov zomrel Jiří Plachý, herec a dabér s vynikajúcim hlasom
ČTK

Uviedol v piatok portál Novinky.cz. Jiří Plachý sa narodil v Prahe v roku 1946 do umeleckej rodiny. Hercami boli aj jeho otec Jiří Plachý starší a strýko Vojta Plachý-Tůma. Od gymnázia navštevoval dramatický krúžok a vyštudoval Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení (DAMU) v Prahe. Do vinohradského divadla prešiel v roku 1970 z karlovarského Divadla Vítězslava Nezvala.

Diváci si ho môžu pamätať ako mládenca Fanoša vo filme Všichni dobří rodáci alebo zo snímky Príliš hlučná samota, nakrútenej na motivy románu Bohumila Hrabala.

Viac sa uplatnil v televízii, kde hral v seriáloch Jana Eyrová, Hříšní lidé města pražského či Tridsať prípadov majora Zemana. Plachý nahovoril desiatky postáv v zahraničných filmoch a seriáloch. Jeho hlasom rozprávala napríklad postava pána Spocka v seriáli Star Trek, daboval Jeana Rena aj Jackieho Chana. Nahovoril komentáre k dokumentárnym filmom a audioknihy, vystupoval v rozhlasových hrách, píšu Novinky.cz.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok