Pri nálete na jemenskú väznicu zahynulo alebo utrpelo zranenia viac ako dvesto ľudí

Pri nálete na jemenskú väznicu zahynulo alebo utrpelo zranenia viac ako dvesto ľudí
Zdroj foto: TASR/AP
Viac ako 200 ľudí prišlo v piatok o život alebo utrpelo zranenia pri leteckom útoku na väznicu v Jemene.

informovala tlačová agentúra AFP. Jemenskí povstalci húsíovia po útoku, ktorý zrovnal so zemou budovy väznice v ich domovskom meste Saada, zverejnili videozáznamy zobrazujúce telá ležiace v troskách. 

Humanitárni pracovníci uviedli, že miestne nemocnice boli po útoku preťažené, pričom v jednej z nich bolo podľa humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc (MSF) 70 mŕtvych a 138 zranených. 

Dve ďalšie nemocnice prijali "veľa zranených" a keď sa zvečerilo, stále sa prehľadávali trosky, uviedli MSF. Pri nálete vojenskej koalície vedenej Saudskou Arábiou v prístavnom meste Hudajda za západnom pobreží Jemenu zahynuli najmenej tri deti. V čase, keď rakety zasiahli telekomunikačné zariadenie, sa deti hrali na neďalekom ihrisku, uviedla charitatívna organizácia Save the Children. V Jemene tiež došlo k celoštátnemu výpadku internetu.

Koalícia sa prihlásila k útoku v Hudajde, avšak neuviedla, či podnikla aj nálet na väzenie v Saade. Nálety prišli po útokoch dronmi a balistickými strelami na metropolu Spojených arabských emirátov (SAE), pri ktorých zahynuli traja ľudia. K útokom sa prihlásili húsíovia. SAE, ktoré sú súčasť koalície vedenej Saudskou Arábiou bojujúcej proti jemenským povstalcom, pohrozili odvetou.

Bezpečnostná rada OSN, ktorá sa v piatok zišla na žiadosť Spojených arabských emirátov ako svojho nestáleho člena, jednomyseľne odsúdila "ohavné teroristické útoky húsíov v Abú Zabí". Vo vyhlásení pred piatkovým zasadnutím BR OSN Nórsko taktiež dôrazne odsúdilo najnovšie útoky v Jemene, ktoré si vyžiadali desiatky mŕtvych. Občianska vojna v Jemene sa začala v roku 2014, keď húsiovia obsadili hlavné mesto Saná. V dôsledku konfliktu zahynulo už približne 377-tisíc ľudí a milióny ďalších boli nútené opustiť svoje domovy. OSN označuje situáciu v Jemene za najväčšiu humanitárnu krízu súčasnosti.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá