Merkelová odmietla funkciu čestnej predsedníčky Kresťanskodemokratickej únie Nemecka

Merkelová odmietla funkciu čestnej predsedníčky Kresťanskodemokratickej únie Nemecka
Zdroj foto: TASR/AP
Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová odmietla funkciu čestnej predsedníčky Kresťanskodemokratickej únie Nemecka. Pre stanicu RTL/ntv to v piatok uviedol šéf Kresťanskodemokratickej únie Nemecka Armin Laschet.

Merkelová podľa neho odmietla ponuku s argumentom, že takáto funkcia by už v dnešnej dobe nemala žiadne opodstatnenie. Naposledy post čestného predsedu Kresťanskodemokratickej únie Nemecka zastával niekdajší kancelár Helmut Kohl, ktorý sa ho v roku 2000 vzdal v súvislosti s obvineniami zo sprenevery.

Agentúra DPA tento týždeň tiež informovala, že Merkelová odmietla ponuku generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby sa stala predsedníčkou poradného orgánu OSN pre globálne verejné statky.

Merkelová bola šéfkou konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka v rokoch 2000-2018 a na čele nemeckej vlády stála 16 rokov (2005-2021). Svoje pôsobenie v aktívnej politike ukončila vlani 8. decembra, keď ju v kresle spolkovej kancelárky nahradil sociálny demokrat Olaf Scholz.

Za nástupcu Armina Lascheta, ktorý Kresťanskodemokratickú úniu Nemecka ako jej predseda vlani v septembri doviedol k vôbec najhoršiemu volebnému výsledku, má byť v sobotu na online zjazde strany zvolený Friedrich Merz.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá