Český matematik, milionár a filantrop Janeček ohlásil kandidatúru na prezidenta

Český matematik, milionár a filantrop Janeček ohlásil kandidatúru na prezidenta
Zdroj foto: ČTK/Vít Šimánek
Český matematik, miliardár a filantrop Karel Janeček na piatkovej tlačovej konferencii oznámil, že v budúcoročných prezidentských voľbách v ČR bude kandidovať na post hlavy štátu. Informoval o tom spravodajský portál iDNES.cz.

"Oficiálne oznamujem svoju kandidatúru na prezidenta ČR," povedal 48-ročný Janeček. Na to, aby sa mohol uchádzať o funkciu hlavy štátu, musí najprv vyzbierať najmenej 50-tisíc podpisov od občanov.

"Verím, že budeme úspešní, a že sa tak môžeme stať vzorom nielen pre Európu, ale i pre celý svet," vyhlásil pred novinármi v priestoroch pražského divadla La Fabrika. Voličov chce osloviť svojou víziou slobodnej, úspešnej a prosperujúcej krajiny. V rámci predstavenia svojej predvolebnej kampane s heslom "Tohle jsme my" avizoval boj proti korupcii, manipuláciám a populizmu. Prisľúbil tiež podporu matkám-samoživiteľkám a seniorom.

Na webovej stránke www.tohlejsmemy.cz Janeček vymedzuje svoju víziu pre ČR šiestimi oblasťami: slobodná spoločnosť, krajina pre 21. storočie, vzdelanie a deti, spravodlivý štát a zdravý, aktívny a šťastný životný štýl. Za dôležité považuje aj rozvíjanie inovácií, digitalizáciu štátnej správy, životné prostredie a rozvoj podnikateľského prostredia.

Podnikateľ Janeček chce kampaň financovať z vlastných prostriedkov a vopred uviedol, že využije stanovený limit na finančné výdavky týkajúce sa kandidátov na prezidenta ČR. V prvom kole ide o 40 miliónov českých korún a v druhom o ďalších desať miliónov.  

Janeček je spolumajiteľom spoločnosti RSJ, ktorá obchoduje s finančnými derivátmi. Stál tiež pri zakladaní Nadačného fondu proti korupcii či Nadačného fondu Neuron na podporu vedy. Neuron sa však od neho dištancoval po jeho vyjadreniach kritizujúcich protipandemické opatrenia vlády.

V minulosti totiž Janeček vystupoval proti povinnému očkovaniu detí proti koronavírusu a ocenil napríklad i to, že nová vláda Petra Fialu tento týždeň zrušila plán povinnej vakcinácie. Nedávno podporil i "Iniciativu 21", ktorá sa zasadzuje proti povinnému očkovaniu lekárov a zamestnancov ďalších profesií. Prezidentské voľby v ČR by sa mali konať začiatkom roku 2023 - Miloš Zeman sa v nich už o opätovné zvolenie po dvoch funkčných obdobiach uchádzať nemôže.

V Česku sa zatiaľ verejne diskutuje o zhruba 30 potenciálnych kandidátoch na prezidentský post, avšak väčšina z nich svoju kandidatúru zatiaľ oficiálne neohlásila. Medzi predpokladanými uchádzačmi je napríklad expremiér Andrej Babiš či bývalý vysoký vojenský predstaviteľ NATO a českej armády Petr Pavel, píše portál ČT24.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá