V Česku pribudlo takmer 27-tisíc nakazených, počet reinfekcií prudko stúpol

V Česku pribudlo takmer 27-tisíc nakazených, počet reinfekcií prudko stúpol
Zdroj foto: TASR/AP
V Česku odhalili za uplynulých 24 hodín 26.907 novoinfikovaných koronavírusom SARS-CoV-2, o 15.200 viac než v rovnaký deň pred týždňom. Ide o druhý najvyšší nárast tento týždeň; počet hospitalizovaných však klesol pod hranicu 1600.

Podľa spravodajského servera iDNES.cz to vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva ČR zverejnených vo štvrtok ráno. Šírenie vysokonákazlivého variantu omikron v ČR sa okrem vysokého počtu novoinfikovaných prejavuje aj prudkým rastom prípadov opätovnej nákazy – za štvrtok ich pribudlo 3600 –, nie sú však zahrnuté do vyššie spomenutej bilancie. 

Prekonanie covidu totiž podľa odborníkov poskytuje menšiu ochranu pred nákazou novým variantom omikron než pred doteraz dominantným variantom delta. V prvom januárovom týždni pribúdalo každý deň v priemere 6700 novoinfikovaných, minulý týždeň už 10-tisíc a v prvých štyroch dňoch tohto týždňa viac než 25.400. Vôbec najvyšší denný nárast infekcií od vypuknutia pandémie hlásili české úrady v utorok.

K rekordným hodnotám sa však blíži aj sedemdňová incidencia, teda počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov, ktorá stúpla na 1228. Incidencia dosiahla svoje doterajšie maximum 1234 vlani v novembri, pripomína iDNES.cz.

Vo štvrtok potrebovalo nemocničnú starostlivosť po prvý raz od konca októbra 2021 menej než 1600 covidových pacientov. Hospitalizovaných ich bolo 1572, z nich 221 vo vážnom stave.

V súvislosti s koronavírusom zomrelo v ČR počas štvrtka podľa predbežných údajov 11 ľudí. Počty úmrtí sa však nahlasujú často neskôr než nakazení, a tak sa zvyknú ešte dodatočne zvyšovať. V stredu zomrelo s covidom 24 osôb, deň predtým 22. Celkový počet úmrtí od začiatku pandémie dosiahol 36.997.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá