Valné zhromaždenie OSN odsúhlasilo definíciu popierania holokaustu

Valné zhromaždenie OSN odsúhlasilo definíciu popierania holokaustu
Zdroj foto: TASR
Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) vo štvrtok odsúhlasilo definíciu popierania holokaustu, počas ktorého nacisti v období druhej svetovej vojny zabili šesť miliónov Židov. Zároveň vyzvalo spoločnosti prevádzkujúce sociálne médiá, aby "podnikli aktívne opatrenia" v boji proti antisemitizmu. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Valné zhromaždenie vysiela silné a jednoznačné posolstvo proti popieraniu alebo skresľovaniu týchto historických faktov," uviedla nemecká veľvyslankyňa pri OSN Antje Leendertseová. "Ignorovanie historických faktov zvyšuje hrozbu toho, že sa budú opakovať," dodala.

Kým 193-členné Valné zhromaždenie svetovej organizácie rezolúciu navrhnutú Izraelom a Nemeckom prijalo bez hlasovania, Irán sa od textu dištancoval v súvislosti s izraelskou "okupáciou Palestíny a častí Sýrie i Libanonu", píše Reuters. Izraelská misia pri OSN vyhlásenie Iránu bezprostredne nekomentovala.

Rezolúcia VZ OSN uvádza, že skresľovanie a popieranie holokaustu sa vzťahuje na:
– zámerné úsilie ospravedlniť alebo minimalizovať dosah holokaustu alebo jeho hlavných prvkov vrátane kolaborantov a spojencov nacistického Nemecka,
– hrubé minimalizovanie počtu obetí holokaustu v protiklade s hodnovernými zdrojmi,
– pokusy obviňovať Židov, že zapríčinili svoju vlastnú genocídu,
– vyhlásenia, ktoré dávajú holokaust do pozície pozitívnej historickej udalosti,
– pokusy o zahmlievanie zodpovednosti za vytvorenie koncentračných táborov a táborov smrti navrhnutých a prevádzkovaných nacistickým Nemeckom pripisovaním viny ďalším krajinám alebo etnickým skupinám.

Rezolúcia tiež "vyzýva členské krajiny a spoločnosti sociálnych médií na podniknutie aktívnych opatrení na boj proti antisemitizmu a popieraniu či skresľovaniu holokaustu prostredníctvom informovania a komunikačných technológií a uľahčenie nahlasovania takéhoto obsahu".

Schôdza Valného zhromaždenia sa konala v deň 80. výročia konferencie vo Wannsee, kde sa nacisti zišli s cieľom koordinácie "konečného rozhodnutia" – svojho plánu na vyhladenie Židov, pripomína Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá